Jesteś tutaj: Strona główna

Obóz szkoleniowy klas mundurowych z Białego Boru

01 lipiec 2013, 12:22 (wiek: 5 lat)

 

Nad całością logistyczno-merytoryczną czuwali w profesjonalny sposób pułkownik rezerwy Mirosław Merchel  (komendant obozu) oraz podinspektor rezerwy Marek Mazur, na co dzień nauczyciele naszej szkoły (M. Merchel – uczy przysposobienia obronnego, M. Mazur – szkolenia policyjnego). Wspomagali ich wychowawcy klas: Anna Jaworska i Zdzisław Drzewiecki  oraz wychowawca internatu Leszek Landwójtowicz.
Podczas pobytu w Słupsku młodzież miała okazję zapoznać się z technikami obezwładniania osób oraz zakładania kajdanek. Słupscy policjanci uczyli również naszych uczniów jak przeprowadzać kontrolę osobistą oraz prawidłowych zachowań podczas zatrzymania pojazdu. Odbyły się również dwa wykłady, pierwszy  na temat narkomanii wśród młodzieży a drugi miał za zadanie zapoznanie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. W drugim dniu pobytu w Słupsku uczniowie mieli możliwość poznać system szkolenia w Policji, strukturę SP Słupsk oraz zasady doboru do Policji. Ciekawy był także wykład , który wprowadził uczniów w tajniki technik daktyloskopijnych stosowanych w rutynowych postępowaniach funkcjonariuszy Policji.
Największą jednak frajdę sprawił młodzieży  test sprawnościowy,  który był typowym testem dla kandydatów na policjantów i zakończył program obozu podczas pobytu w Słupsku. Najlepszy wynik podczas testu uzyskał Patryk Mucha. Tuż za nim uplasowali się Marcin Serbin, Sebastian Trojanowski i Radek Jarząb. Dobrze radziły sobie również dziewczęta: Ewa Milda oraz Alicja Popławska.
W Bornem Sulinowie oprócz rutynowych zajęć, dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przeprowadzone przez pracowników Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie (ZORD). Uczniowie mieli okazję poćwiczyć na symulatorze zderzeń, odbyć zajęcia z wykorzystaniem alko gogli oraz spróbować swoich sił w samochodowym torze przeszkód. Tu należało przejechać między ustawionymi bramkami szybko, ale na tyle uważnie, by nie potrącić żadnej tyczki i nie zrzucić piłeczki zamontowanej na masce samochodu. Najlepsza okazała się Malwina Wroczyńska, ale niezłe rezultaty osiągnęli także Adrian Schatlack i Magda Pluto Prądzynska. W tym dniu do naszego ośrodka przybył z Białego Boru ratownik wodny Mariusz Walczak, który uczył młodzież jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Po południu odbyły się pierwsze zajęcia na strzelnicy.

Następny dzień rozpoczął się od wizyty szczecineckich policjantów, którzy zaprezentowali i omówili broń  i inne wyposażenie współczesnego policjanta. Pani rzecznik Policji w Szczecinku przedstawiła uczniom program ogólnopolskiej akcji „Noc Profilaktyki”, która odbędzie się w sobotę w Szczecinku.
Odbyła się druga część szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, tym razem nad wodą. Szkolenie przeprowadził Mariusz Walczak. Młodzież korzystając z obecności ratownika, z wielką ochotą zażywała kąpieli. Po południu znowu strzelnica. Uczniowie klasy II LAP sprawdzali swoją wytrzymałość  i siłę  na parku linowym.
Przedostatni dzień obozu dostarczył obozowiczom bardzo wiele wrażeń.  Rano uczniowie  zwiedzili Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej  gdzie zapoznali się ze sprzętem, takim jak wozy strażackie i pontony, który strażacy używają w akcjach ratunkowych oraz przyglądali się ćwiczeniom strażaków m.in. akcji gaszenia pożaru samolotu.  Po południu klasy przygotowywały plakaty i hasła do „Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki: organizowanej w Szczecinku przez Powiatową Komendę Policji (w Szczecinku). 
Około godziny 19 wyruszyliśmy na ognisko, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, że wezmą udział w wymarszu nocnym. Kiedy zaczął zapadać zmrok,  wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na  4 grupy: Zwiadu, Medyków, Chemików i Szturmową. Każda grupa dostała zadania do wykonania. Chemicy mieli przy pomocy Zwiadu znaleźć teren skażony i go zneutralizować (odkazić).
Szturm miał za zadanie zaatakować wskazane na mapie miejsce a Medycy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej pozorowanym rannym. Uczniowie podczas tego zadania wykorzystywali wiedzę i umiejętności  z zakresu topografii i pierwszej pomocy przedmedycznej zdobyte na zajęciach z Przysposobienia Obronnego. Po 2,5 h pozorowanej walki, zmęczona ale uśmiechnięta młodzież wróciła do obozu.
Ostatniego dnia o godzinie 15.30 na Placu Wolności przed Ratuszem uczniowie wzięli udział w happeningu „Przestańmy biec” podczas którego, maszerowali z przygotowanymi wcześniej transparentami i wykrzykiwali hasła mające na celu zachęcenie przechodniów do życia wolnego od uzależnień. Następnie uczeń Konrad Niwiński odczytał odezwę społeczności „Profilaktyka a Ty”. Punktualnie o godzinie 16 wszyscy uczestnicy położyli prawą dłoń na sercu i przez minutę wybijali rytm serca. Ten gest symbolizował serca wolne od uzależnień. Następnie młodzież została zaproszona przez Komendę Powiatową Policji do Kina Wolność na seans filmowy „Skazany na Bluesa”.

Tekst: Anna Jaworska i Zdzisław Drzewiecki
Zdjęcia: Anna Jaworska