„Zapomniane fortyfikacje” – I etap szlaku już dostępny !
Wielu znawców tematyki związanej z Wałem Pomorskim zgodnie uznali ze fortyfikacje Wału Pomorskiego znajdujące się na terenie Gminy Biały Bór są znakomicie zachowane, niemalże „oszczędzone” przez wycofujące się wojska niemieckie. Od dłuższego czasu w zamyśle mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region było utworzenie szlaku, który poprowadziłby po najciekawszych obiektach „białoborskiego odcinka” Wału Pomorskiego. Od 2010 roku dla mieszkańców i turystów dostępny jest przewodnik turystyczny pt. „Fortyfikacje Wału Pomorskiego w Białym Borze” (wydany ze środków gminy Biały Bór, autorstwa Marcina Dudka), który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców.
Aktualnie oddajemy do użytku I-wszy etap szlaku (zaznaczonymi na mapce nr 1,2 i 3 ), który docelowo będzie miał długość ok. 2,7 km. (ok. 1,5 godzinna trasa). Wytyczeniem szlaku oraz opracowaniem tekstu na tablicach informacyjnych zajął się znawca tematu Wału Pomorskiego, historyk – p. Krzysztof Kucharski. W inicjatywę włączyło się również Nadleśnictwo Miastko oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne „Jazda 4x4”.
Szlak został oznakowany zgodnie z normami PTTK, a bunkry zostały objęte ochroną konserwatora zabytków. Przy obiektach dokonano wielu prac porządkowych – z upływem lat bunkry zarosły dzikimi zadrzewieniami i zakrzewieniami, zmurszały, a ich wnętrza wypełniły nieczystości (!), które pozostawiali za sobą „pseudoturyści" (co obrazują poniższe zdjęcia, dla porównania pokazujemy jak bunkry prezentują się po uporządkowaniu).
Tablice informacyjne ustawione przy obiektach zostały dofinansowane z budżetu Gminy Biały Bór oraz Powiatu Szczecineckiego w ramach realizacji zadań publicznych.
Do pracy przy kolejnych obiektach przystąpimy najpóźniej w przyszłym roku, w dalszym zamyśle jest utworzenie szlaku o zasięgu ponadgminnym, łączącym się z Wałem Pomorskim na terenie całego Powiatu Szczecineckiego.
Zachęcamy do zwiedzania i poznawania białoborskich fortyfikacji!
Mapka przebiegu szlaku: