Jesteś tutaj: Strona główna > Biały Bór > O nas

 
     Gmina Biały Bór znajduje się na terenie powiatu szczecineckiego, we wschodniej części województwa zachodnio-pomorskiego. Gmina graniczy z gminami: Szczecinek, Bobolice, Polanów, Miastko, Koczała i Rzecznica. Gmina i Miasto Biały Bór zajmuje powierzchnię 25 691 ha, pod względem wielkości znajduje się na 3 miejscu wśród 6 gmin powiatu szczecineckiego.

 Jej terytorium, ukształtowane przez cofający się lądolód skandynawski, urozmaicają malownicze wzgórza morenowe (sięgające 239 m.n.p.m.), liczne głazy narzutowe oraz krystalicznie czyste jeziora. Duża ilość lasów stanowiących 49 % ogółu powierzchni gminy ma wyjątkowy wpływ na korzystne warunki klimatyczne i krajobrazowe. Dogodne położenie geograficzne oraz stosunkowo niewielkie odległości od granicy morskiej ( 80 km do Mielna) i zachodniej (200 km) sprzyjają kontaktom gospodarczym i turystycznym.

Biały Bór położony jest na przecięciu dwóch głównych tras krajowych, Warszawa - Środkowe Wybrzeże oraz Poznań - Ustka.


mapa do pobrania .jpg

Przez miasto przebiegają dwa szlaki turystyczne. Szlak wzniesień moreny czołowej (długości ok. 200 km), wiedzie wzdłuż głównego grzbietu wzniesień morenowych oraz ciągu jezior polodowcowych na trasie, których znajdują się Bytów, Miastko, Biały Bór, Szczecinek, Czaplinek, Złocieniec i Drawsko Pomorskie. Natomiast szlak krainy lasów i jezior (długości ok. 150 km) prowadzi z Jarosławca przez Sławno, Polanów, Żydowo, Biały Bór, Rzeczenicę i Człuchów. Przechodzi on przez tereny o urozmaiconej rzeźbie z licznymi jeziorami i kompleksami leśnymi.

 

            W okolicach Białego Boru znajdują się jeziora: Bielsko (o powierzchni 268 ha.i głębokości do 23 m.), Cieszęcino (o powierzchni 102 ha i głębokości 50 m.), wzdłuż których rozciąga się Park Krajobrazowy wraz z jeziorami Łobez (zajmuje obszar o pow. 48,7 ha)

i Ławiczka (pow. 6,6 ha). Leżą one w dorzeczu Gwdy i Noteci, a ich wody spływają rzeką Białą do Czernicy.

            W akwenach tych żyje kilkanaście gatunków ryb. Okolice jezior pokryte są lasami mieszanymi oraz borami. Na terenie gminy znajduje się największe wzniesienie woj. zachodniopomorskiego, góra ROZWALINY o wysokości 239,1 m.n.p.m.

Obszar pagórkowato jeziorny w trójkącie Biały Bór - Bobolice - Polanów odznaczający się specyficznym mikroklimatem i dużymi walorami widowiskowymi objęty został strefą chronionego krajobrazu pod nazwą "Okolice Żydowa i Białego Boru".
 plan do pobrania .jpg
 

WIELOKULTUROWOŚĆ.

 Biały Bór znany jest również z wielokulturowości - zgodnie współżyją u nas narodowość polska i ukraińska za swoimi szkołami, kościołami i folklorem, tworząc niepowtarzalny klimat, którego próżno szukać w innych regionach Polski.

 

SPORTY I PRZYRODA.

 Ci, którzy byli u nas choć raz, mówią: - Drugie Mazury, tylko nie odkryte... Rzeczywiście. Wielość jezior i lasów (prawie 50% powierzchni zielonej) to raj dla miłośników wodnych rozrywek, wędkarzy, zbieraczy runa leśnego, myśliwych i rowerzystów. Zwolenników kajakarstwa wyczynowego zainteresują dużej rangi regaty, a wioślarzy amatorów - spływy kajakowe. Dostępna jest także pełnowymiarowa hala sportowa dla profesjonalistów, kort tenisowy i stadion piłkarski.

 

    
 


U NAS SIĘ BYWA...

 Baza gastronomiczna i noclegowa o różnych standardach, powinna trafić w gusta (i kieszenie) tak przeciętnego Kowalskiego, jak i bardziej zamożnych klientów. W jednym z pensjonatów mieliśmy okazję nieoficjalnie gościć Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Bywają tutaj także inni oficjele i znani aktorzy, którzy szukają odpoczynku od codziennego zgiełku. Ze względu na wspaniałe plenery, kręcono w Białym Borze filmy, m.in. "Pana Wołodyjowskiego" J. Hoffmana. Miejscowy, niezwykle oryginalny ukraiński zespół tańca ludowego "Witrohon" występował także w "Ogniem i mieczem".

 

KONIE

 Biały Bór jest ważnym ośrodkiem jeździeckim o znaczeniu europejskim. Słyniemy z koni przede wszystkim za sprawą Stada Ogierów Skarbu Państwa - dużego kompleksu, stworzonego na podobieństwo posiadłości szlacheckich sprzed kilku wieków. Na terenie gminy jest także kilka stadnin prywatnych, oferujących kompleksowe usługi. Wszystkiego co z końmi związane, nauczyć się można w miejscowym Technikum Hodowli Koni.


POTENCJAŁ.

 Nie tylko to wyróżnia nas na tle innych. Przez teren gminy przebiega unikalna sieć kilkudziesięciu poniemieckich bunkrów, zwana "Wałem Pomorskim". W mieście zachowała się także jako nieliczna nazwa w Polsce ulica Armii Czerwonej (oraz istniejący do dziś pomnik tejże Armii). Mamy u siebie 2 najwyższe wzniesienia województwa Zachodniopomorskiego. Naturalne - góra Rozwaliny (241 m n.p.m.), oraz sztuczne - blisko 250 metrowy nasyp piaskowy, powstały po wyrobisku kruszywa mineralnego. Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok - przy dobrej pogodzie widoczne są światła, odległego o prawie 60 km Koszalina. Władze gminy chciały by to wykorzystać i spowodować, aby powstał tam wielofunkcyjny kompleks rozrywkowo-handlowy.