Jesteś tutaj: Strona główna

Finał projektu „Powrót do korzeni ‘2011”

08 sierpień 2011, 08:37 (wiek: 13 lat)

Etap I, dofinansowany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, zrealizowany został w Białym Borze w terminie od 5 do 11.06.2011r. Nasi goście – młodzież z Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół im. Oskara Langego zrealizowali działania projektowe I etapu, odnawiając i porządkując cmentarz w Sępolnie Małym. Ponadto odbyły się imprezy i zabawy integrujące kulturalno-rekreacyjno-sportowe oraz podróże do różnych miejsc naszego regionu.

Stworzona podczas realizacji I etapu programu atmosfera sprzyjająca partnerskiej, twórczej pracy na rzecz społeczności lokalnej to kontynuacja projektu „Powrót do korzeni - polsko-niemieckie spotkanie młodzieży” z 2010 roku, którego pomysłodawcą i koordynatorem był mgr Piotr Ptasiński.

Dzięki temu, że uczestnicy zakwaterowani byli w jednym budynku Internatu Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze kontakt młodzieży był stały, a okazji by się poznać bliżej było bardzo wiele ze względu na bardzo bogaty program wymiany.

Podczas odnawiania cmentarza w Sępolnie Małym, młodzież niemiecka realizując zadania projektu, odbywała zarazem praktykę zawodową. Na zakończenie, 11 czerwca 2011 roku, wszyscy uczestnicy otrzymali potwierdzone przez Dyrektora Szkoły mgr inż. Andrzeja Pastuszka „Certyfikaty” o zrealizowaniu i zaliczeniu pozytywnie praktyk zawodowych oraz zdobyciu nowych umiejętności. Nie zabrakło pamiątkowych upominków i materiałów promocyjnych Gminy Biały Bór.

Partner niemiecki nawiązał kontakt z byłymi mieszkańcami Sępolna Małego. Pośredniczył w realizacji zamówienia oraz wykonania nowych krzyży wzorowanych na starych w miejsce zniszczonych i zdewastowanych.

W ramach I etapu projektu zostały zamontowane krzyże na mogiłach, wykonano nową bramę do cmentarz, postawiono tablicę informującą o donatorach i realizatorach projektu, uporządkowano alejki, zamontowano stół i ławki dla odwiedzających cmentarz oraz wykonano prace porządkowe.

Nieoceniona była rola Detlefa Stlel koordynatora, opiekuna, a zarazem nauczyciela Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde w Pasewalku w realizacji wszystkich działań projektowych.

 

Drugi etap projektu „Powrót do korzeni ‘2011” zrealizowany w terminie od 28 do 31 lipca 2011 roku - to spotkanie integracyjne mieszkańców oraz podsumowujące działania partnerskich szkół z Białego Boru i Pasewalku, dofinansowany został z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Partnerami II etapu projektu byli Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde wspólnie z Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze.

Natomiast współpartnerami projektu ze strony polskiej byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „OSKAR” w Białym Borze, Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Białym Borze, Sołectwo wsi Sępolno Małe, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Białym Borze oraz Urząd Miejski w Białym Borze

Ze strony niemieckiej współpartnerami projektu byli: Landkreis Uecker – Randow z siedzibą w Pasewalku oraz "Heimatkreis Rummelsburg e.V.” - Stowarzyszenie byłych mieszkańców min. Sępolna Małego.

Zrealizowane działania w projekcie to m.in.: zapoznanie z historią Białego Boru i szkoły; zwiedzanie Białego Boru; prace na cmentarzu w Sępolnie Małym – przygotowanie do uroczystości. Ponadto udział w inauguracji oraz w obchodach XVII Dni Białego Boru; przygotowanie wspólnego spotkania z mieszkańcami Sołectwa Sępolno Małego, podsumowania projektu i poświęcenia krzyży na mogiłach.

Uroczystość poświecenia krzyży na cmentarzu w Sępolnie Małym i podsumowania projektu  „Powrót do korzeni ‘2011” odbyła się 30.07.2011 roku. W uroczystości uczestniczyli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Wiesław Suchowiejsko.

Przedstawiciele:

  • Landkreis Uecker – Randow z siedzibą w Pasewalku: Pan Eckhard Paulicks i Uwe Frisch,
  • Władz Samorządowych Gminy Biały Bór: Pan Tadeusz Wiktor Markiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Pani Bożena Pankiewicz Ginda – sekretarz Gminy Biały Bór
  • Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Białym Borze ks. Józef Barańczuk
  • Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde/Centrum Kształcenia Zawodowego Ueckermünde – partner w projekcie z Detlefem Stiel na czele.
  • Szefowa PNWM/DPJ po stronie niemieckiej Pani Coni Likfeld
  • "Heimatkreis Rummelsburg e.V.” - Stowarzyszenie byłych mieszkańców min. Sępolna Małego Pan Hansa Ulrich Kuchenbeker
  • Sołectwa wsi Sępolno Małe z sołtysem Józefem Bafia na czele
  • Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, Dyrektor Pan Andrzeja Pastuszek – wnioskodawca i realizator projektu,
  • Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „OSKAR” w Białym Borze Pan Piotr Ptasiński - nauczyciela j. niemieckiego Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze
  • Odlewni Żeliwa „TERIEL” w Gostyniu, sponsora 15 krzyży, Pan Ralf Mengel
  • Przedstawiciele prasy i telewizji

Poświęcenia  nowych krzyży zamontowanych przez młodzież z Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde/ Centrum Kształcenia Zawodowego Ueckermünde i  Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, na pierwszym w powojennej historii kontaktów polsko – niemieckich odnowionym cmentarzu  cywilnym na terytorium Polski, dokonał Proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej  ks. Józef Barańczuk.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili:

  • Dyrektor Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze Pan Andrzej Pastuszek
  • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Wiesław Suchowiejko
  • Pan Hans Ulrich Kuchenbeker z "Heimatkreis Rummelsburg e.V.” - Stowarzyszenia byłych mieszkańców min. Sępolna Małego
  • Pan Detlef Stiel partner w projekcie z Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde, który między innymi przedstawił wszystkim zebranym mieszkańcom Sołectwa Sępolno Małe oraz zaproszonym Gosiom z Landkreis Uecker Randow i  Heimatkreis Rummelsburg e.V. młodzież która uczestniczyła w projekcie. Młodzi uczestnicy zostali nagrodzeni oklaskami za wyniki swoich działań.

Nastąpiło wspólne odśpiewanie tradycyjnych pieśni pogrzebowych przez gości z Niemiec

Ponad 30 lat temu, już od 1978 roku Pan Eckhard Paulicks, nasz znamienity gość uroczystości, z Landkreis Uecker Randow zainicjował współpracę gminy Biały Bór z Powiatem Uecker Randow z siedzibą w Pasewalku w zakresie wymiany młodzieży. Przez te lata nieprzerwanie po obu stronach granicy w Landkreis Uecker Randow i w Białym Borze, corocznie,  odbywały się spotkania grup sportowych, teatralnych, plastycznych, OSP, władz samorządowych i grup realizujących tematy edukacji ekologicznej.

Od 2000 roku realizowane były na płaszczyźnie kulturalnej wspólne projekty, dofinansowane ze środków UE. W związku jubileuszem współpracy i z jego odejściem na emeryturę złożono mu najserdeczniejsze podziękowanie za trud włożony w tworzenie, rozszerzanie i pogłębianie wymiany młodzieży oraz umożliwianie nowych inicjatyw polsko-niemieckich. Inicjatywy te służyły poprawie wzajemnego zrozumienia i przezwyciężaniu uprzedzeń, a także wspierały wspólną odpowiedzialność polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.

Następnie Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Wiesław Suchowiejko dokonał wręczenia podziękowań wszystkim sponsorom, donatorom, partnerom i współpartnerom projektu za wparcie projektu.

Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy wzięli udział w imprezie integracyjnej w świetlicy wiejskiej. Spotkanie to posłużyło bliższemu poznaniu i nawiązaniu osobistych kontaktów z młodzieżą z partnerskich szkół z Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde i z Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze oraz z dorosłych aktualnych i byłych mieszkańców Sępolna Małego. Podczas spotkania podsumowane zostały działania z 2010 i 2011 roku. Nastąpiła wymiana doświadczeń.

XVII Dni Białego Boru z udziałem gości z Niemiec są ukłonem wobec historii tej ziemi.

Sponsorom, donatorom, partnerom i współpartnerom projektu składamy serdeczne podziękowanie.

Koordynator projektu Irena Piaszczyńska