Udział we wspólnym projekcie „Wspólna przyszłość poprzez wspólne uczenie się, pracę i wypoczynek” / „Gemensarne Zukunft durch gemeinsarnes lern, arbeiten und erholen” w terminie od 28 maja do 3 czerwca 2012 roku był podsumowaniem 5 letniej współpracy trwającej od 2007 roku.
Projekt dofinansowany został przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży / Deutsch – Polnisches Jugendwerk w Poczdamie oraz sponsorów.
Partnerstwo białoborskiej szkoły z BFZ [Berufsförderungszentrum e. V. Ueckermünde w Pasewalku] jest rezultatem podpisanego porozumienia w zakresie współpracy pomiędzy Powiatem Szczecineckim i Powiatem Uecker Randow.
Na miejscu zostaliśmy serdecznie powitani obiadem. Wizytę rozpoczęliśmy od przejażdżki po regionie m.in.: poznaliśmy Ueckermünde nad Zalewem Szczecińskim. Wieczorem postanowiliśmy udać się na spacer po Pasewalku. Poznaliśmy historię regionu, zwiedziliśmy miejscowy kościół oraz rynek.
Następnego dnia udaliśmy się do Torgelow, gdzie zobaczyliśmy miejscowy oddział BFZ. Ucząca się tam młodzież, kształci się w kierunku obróbki metalu. Ich praktyki odbywają się w sąsiadującej ze szkołą odlewni metalu. Tego dnia poznaliśmy kolejny odział BFZ w Ueckermünde, gdzie kształci się młodzież w kierunku malarz, kucharz i gastronomik. Plaża w Ueckermünde wywarła na nas tak pozytywne wrażenie, że zdecydowaliśmy się na kąpiel w wodach Zalewu Szczecińskiego.
Wraz z młodzieżą niemiecką udaliśmy się do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga) około 30 km od Berlina. Obóz powstał w 1936 roku. Więźniami byli obywatele wielu narodowości: Polacy, Niemcy, jeńcy sowieccy, Romowie, Żydzi. Przebywali w nim na początku więźniowie "nie-polityczni" jak również lotnicy brytyjscy czy dzieci. Więźniów wykorzystywano do pracy niewolniczej, podczas której byli oni mordowani oraz umierali z wycieńczenia i chorób. Przeciętnie w obozie przebywało około 50 000 – ogółem przez obóz Sachsenhausen i jego filie przeszło ich ponad 200 000, z których dziesiątki tysięcy zginęły, choć dokładną liczbę ofiar trudno ustalić. Tereny obozu zostały wykorzystane po 1945 roku przez ZSRR. Sowieci utworzyli tu jeden z dziesięciu tajnych obozów istniejących na terenie podległych im obszarów Niemiec. Nasz przewodnik po obozie – Detlef Stlel, zarazem koordynator i pomysłodawca wspólnego projektu, przedstawił uczestnikom poruszającą do głębi lekcję historii. Wizyta w obozie w Sachsenhausen to był czas refleksji i wspólnego z partnerami niemieckimi zastanowienia się nad tragiczną historią II wojny światowej. Pod specjalną pamiątkową tablicą ku czci pomordowanych tam Polaków zapaliliśmy dla uczczenia ich pamięci znicz.
Trzeci dzień naszych odwiedzin rozpoczął się od wspólnych praktyk - prac przy obróbce metalu, malowaniu i ogrodnictwie. Przysporzyło to nam wiele radości. Wykonane przez nas prace otrzymaliśmy na pamiątkę.
Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna, która przedstawiała 5-letnią historię partnerstwa. Zaprezentowane zostały również wszelkie walory Powiatu Szczecineckiego, szczególnie Gminy Biały Bór.
Następnie wybraliśmy się do muzeum militariów w Eggesin. Dawniej był to garnizon Narodowej Armii Ludowej NRD (NVA), a później sił zbrojnych RFN (Bundeswehry). Ogromne pojazdy wojskowe i czołgi szczególnie zainteresowały uczniów klas mundurowych.
31 maja wzięliśmy udział w Dniu Sportu. Z tej okazji uczestniczyliśmy w zawodach sportowych m.in. rzucaliśmy kaloszami. Wzięliśmy udział w szkoleniach z ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej. Duże zainteresowanie wzbudziły w nas ćwiczenia związane z jazdą samochodem. Uświadomiły one nam jak wielkie niebezpieczeństwo stanowi kierowanie samochodem po wypiciu alkoholu. Popołudnie upłynęło nam w muzeum miasta Pasewalk. Złożyliśmy także wizytę w redakcji gazety Nordkurier w Ueckermünde. Dowiedzieliśmy się jak dokładnie wygląda praca redaktora oraz w jaki sposób powstaje gazeta.
Kolejny dzień spędziliśmy na wyspie Usedom (Uznam). Pojechaliśmy do Peenemünde, gdzie znajduje się muzeum broni V1 i V2. Muzeum przedstawia drogę rozwoju rakiety: od marzeń pionierów rakiety o podróży w kosmos do budowy rakiety militarnej w Peenemünde, jej seryjnej produkcji i zastosowaniu w czasie wojny. Wizyta w tym miejscu wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród uczestników wycieczki, szczególnym entuzjastą okazał się Pan Piotr Ptasiński.
Wieczorem zaprezentowaliśmy niemieckim przyjaciołom przebieg naszej wizyty. Zdjęcia wykonywane przez Panią Irenę Piaszczyńską wzbudziły tak ogromne uznanie, że uhonorowana została dyplomem nadającym jej tytuł Paparazzi. Pozostałym uczestnikom wręczone zostały dyplomy, certyfikaty i upominki.
Polscy uczestnicy projektu wręczyli podziękowania dla niemieckich organizatorów i gospodarzy w postaci materiałów promocyjnych przekazanych z Urzędu Miejskiego w Białym Borze przez panią Magdalenę Rajnert oraz materiałów promocyjnych z białoborskiej szkoły. Następnie rozpoczęły się wesołe zabawy i tańce.
2 czerwca wybraliśmy się do Tier Parku w Ueckermünde. W tym ogrodzie zoologicznym żyje prawie 400 zwierząt. Zachwyciła nas możliwość wejścia na niektóre wybiegi, np. do Małpiego Lasu, w którym żyją magoty albo na wybieg miniaturowych kóz, gdzie można dotykać i głaskać zwierzęta. Godziny popołudniowe spędziliśmy w kręgielni. Urządziliśmy tam zawody, w których udział brały 8-osobowe drużyny: Dziewczyny oraz Młodzi. Rywalizację wygrała grupa Dziewczyn. Słodkie nagrody i czerwoną różę otrzymali wszyscy zawodnicy.
3 czerwca pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Białego Boru. Wróciliśmy zachwyceni ciekawym, pouczającym, pięknym programem, pysznym jedzeniem oraz wyprawami, w których mieliśmy możliwość brania udziału. Teraz czekamy na rewizytę niemieckich znajomych z którymi zaplanowaliśmy pod koniec czerwca 2012 roku zakończenie działań na cmentarzu w Sępolnie Małym w ramach projektu „Powrót do korzeni” .
Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu autorstwa Ireny Piaszczyńskiej [http://www.fmix.pl/album/91816/pasewalk-2012/1]
Tekst: Karolina Majkowska - uczestniczka wyprawy
i Irena Piaszczyńska.