Jesteś tutaj: Strona główna

Podsumowanie projektu pn. "Systemy Edukacji i Tradycje Oświatowe Polskie i Niemieckie”

20 październik 2011, 16:07 (wiek: 13 lat)

„Systemy Edukacji i Tradycje Oświatowe Polskie i Niemieckie”

Seminarium pt.: „Systemy Edukacji i Tradycje Oświatowe Polskie i Niemieckie”, to projekt dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemiecką w Warszawie. Projekt był realizowany w terminie od 12 do15 października 2011 roku z udziałem białoborzan oraz gości niemieckich z powiatu Uecker Randow i z Salzhausen.

 

Wnioskodawcą i realizatorem projektu był Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze. Partnerem projektu był Deutsch - Polnische Gesellschaft - Freudeskreis Biały Bór - Salzhausen e.V.

Natomiast współpartnerami projektu ze strony polskiej byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „OSKAR” w Białym Borze, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Białym Borze oraz Urząd Miejski w Białym Borze.

Ze strony niemieckiej współpartnerami projektu byli: Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde oraz Landkreis Uecker – Randow z siedzibą w Pasewalku, Urząd Gminy Salzhausen, Burmistrz Gminy Salzhausen.

Cel główny projektu to poznanie systemów edukacji i tradycji szkolnych w Polsce i Niemczech.

Natomiast cele szczegółowe to:

·               poznanie systemu edukacji przedszkolnej, podstawowej, gimnazjalnej ponadgimnazjalnej,

·               poznanie tradycji w szkolnictwie zapisanych w kalendarzu szkolnym,

·               poznanie szkolnictwa w gminie Biały Bór i Salzhausen,

·               udział w uroczystościach szkolnych (Dzień Edukacji Narodowej, Ślubowanie uczniów klas wojskowych i policyjnych, prezentacja klas, 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku).

·               integracja środowisk, spotkanie z władzami i z uczniami

·               poznanie historii regionu, znaczących okolic i miejsc partnera polskiego,

·               wymiana doświadczeń, tworzenie nowych form współpracy,

·               doskonalenie języka partnera,

·               integracja uczestników projektu, bliższe poznanie się i nawiązanie osobistych kontaktów.

Podczas realizacji projektu osiągnięto zaplanowane cele, pokazano systemy oświaty i tradycje szkół Polskich i Niemieckich. Seminarium było pomysłem obu stron. Partnerzy byli zaangażowani: przy referowaniu problematyki oświatowej oraz przy prezentowaniu tradycji szkolnictwa.

Wszystkich przybyłych gości z Niemiec i Polski w Internacie Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze podczas inauguracji projektu spotkała miła niespodzianka, a mianowicie otwarcie wystawy fotograficznej "Moja Mała Ojczyzna między rzekami Uecker, Randow i Zalewem Szczecińskim” – podróż w fotografii autorstwa Rodrigo Kraus, uczestnika seminarium z Pasewalku. Wystawa ta następnie będzie gościć w MGOK w Białym Borze oraz w Starostwie Szczecineckim, jako promocja naszego partnera oraz walorów przyrodniczych i architektonicznych tego regionu.

Spotkania odbywały się w różnych miejscach zaś partnerzy prezentowali funkcjonowanie oświaty, na poziomie szkół: podstawowych, gimnazjów i ponadpodstawowych. Omawiano systemy kształcenia i doskonalenia w tym zawodowego. Referującymi ze strony polskiej był dyrektor szkoły mgr inż. Andrzej Pastuszek i Irena Piaszczyńska, Wiceburmistrz Paweł Mikołajewski, Strona niemiecka przedstawiała szkoły z Gminy Salzhausen zaś Polska z Gminy Biały Bór. Szkoły zaprezentowały kroniki i albumy z działalności placówek.

Kolejnego dnia uczestnicy seminarium wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Białym Borze w Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Białym Borze, zwiedzili szkołę, halę sportową oraz boiska „Orlik”. Następnie poznano tradycje szkół ponadgimnazjalnych wzięto udział w uroczystości ślubowania klas i mundurowych Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze.

Program uroczystości obejmował:

·               Przemarsz klas mundurowych z Orkiestrą Wojskową z Bydgoszczy i kompanią honorową Wojska Polskiego na plac nad Jeziorem Ławiczka w centrum Białego Boru.

·               Uroczyste ślubowanie uczniów klas mundurowych ( policyjnych oraz wojskowych)

·               Wystąpienia zaproszonych gości.

·               Defiladę.

·               Przemarsz klas mundurowych z Orkiestrą Wojskową z Bydgoszczy i kompanią honorową Wojska Polskiego do obiektu szkoły

W uroczystości tej, oprócz dyrekcji, nauczycieli, uczniów naszej szkoły oraz rodziców, udział wzięło wielu oficjalnych gości, m.in.: poczet sztandarowy 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, Poseł na Sejm RP Wiesław Suchowiejko, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Wicestarosta Marek Kotschy, Zarząd Powiatu Szczecineckiego oraz Radni Powiatowi, Dowódca 3 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, Przedstawiciele Policji, Komendant szkoły Policji w Słupsku, Władze Miasta i Gminy Biały Bór, Wice Burmistrz Białego Boru, uczestnicy projektu oraz wielu innych.

W Internacie Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze odbyło się spotkanie zaproszonych gości. Wszyscy mogli podziwiać wystawę fotograficzną autorstwa Rodrigo Krausa.

Czas wolny i indywidualne zwiedzanie Białego Boru, a następnie spotkanie w Centrum Edukacji Ekologicznej i zapoznanie się z architekturą cerkwi Parafii Greckokatolickiej pw. NPB w Białym Borze, autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego to kolejny element bogatego w działania dnia seminarium.

Po przybyciu uczestników seminarium do domu rekolekcyjnego wszystkich spotkała miła niespodzianka, a mianowicie: występ słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Drzonowa. „Kopciuszek", w wersji niemieckiej, zaprezentowany przez młodzież gminnej szkoły zrobił duże wrażenie na uczestnikach, a tańce w wykonaniu klasy „0” dostarczyły wszystkim dużo radości i były okazją do promowania ukrytych talentów tanecznych naszych milusińskich.

Oficjalne przywitanie gości przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Białym Borze i uroczysta kolacja wraz z integrującą zabawą taneczną przy zespole muzycznym zakończyły pełen wrażeń kolejny dzień seminarium.

Przemówienia wygłoszone podczas spotkania dotyczyły podsumowania partnerstwa Białego Boru i Gminy Salzhausen oraz z Landkreis Uecker Randow i ze Stowarzyszeniem Współpracy Salzhausen i Biały Bór. Podziękowano za dotychczasową współpracę i zarysowano dalsze plany wspólnych działań, wręczono pamiątkowe upominki reklamujące Biały Bór. Goście z Landkreis Uecker Randow przekazali m.in.: historyczną mapę terenów Pomorza, oprawioną przez uczniów Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde do gabinetu historii w szkole.

W piątek 14 października 2011 roku zwiedzono budynek szkolny Zespołu Szkół im Oskara Langego w Białym Borze. Następnie udano się do Szczecinka do Kina „Wolność” gdzie wszyscy wzięli udział w powiatowej i miejskiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szczecinku, połączonej z jubileuszem 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 6.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz licznie zaproszeni goście. Podczas uroczystości złożono życzenia dla wszystkich pracowników oświaty. Głos zabrał m.in. starosta szczecinecki Krzysztof Lis. W czasie uroczystości wyróżniono i uhonorowano za osiągnięcia dydaktyczne nauczycieli podległych miastu i powiatowi. Z Zespołu Szkól im Oskara Langego w Białym Borze zostali uhonorowani: Piotr Ptasiński – nauczyciel języka niemieckiego i Irena Piaszczyńska – kierownik internatu. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku zachwycił wszystkich uczestników seminarium i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych. .

Spotkanie integracyjne przy kawie i obiad oraz zwiedzanie Szczecinka i czas wolny to kolejne punkty programu seminarium. Wyjazd studyjny do Bornego Sulinowa. Zwiedzanie z przewodnikiem Bornego Sulinowa. Historia miasta i prowadzenie szkół na terenie miasta i gminy Borne Sulinowo pozwolił na poznanie historii niemiecko - rosyjsko – polskiej tego wyjątkowego w naszym regionie miejsca. Miasto Borne Sulinowo, które w pełni odzyskało swą suwerenność w 1989r. po opuszczeniu go przez wojsko z byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Nauczyciele szkół i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Oskar” działającego przy Zespole Szkół byli przewodnikami i uczestnikami projektu. Wspólna kolacja i zabawa z konkursami w restauracji w Bornem Sulinowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej z nauczycielami i pracownikami oświaty z Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze zakończyła kolejny pełen wrażeń dzień seminaryjny.

W sobotę 15 października 2011 roku w świetlicy Internatu Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze w obecności gościa - sekretarz Starostwa Powiatowego w Szczecinku, pani Zofii Białkowskiej, nastąpiło omówienie projektu, wspólne podsumowanie, wnioski do pracy na przyszłość, propozycje tematów projektów. Partnerzy przy okazji wizyty mogli ocenić nasze szkoły i porównać z działalnością własnych, a w szczególności poznawać tradycje poszczególnych szkół na poziomie gminnym i powiatowym związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Bezpośrednio w programie uczestniczyło 46 osób, w tym 30 osób z Polski oraz 16 osób z Niemiec. Pośrednio w projekcie brali udział mieszkańcy Białego Boru, kadra szkół, oraz goście obchodów Dnia Edukacji Narodowej w wizytowanych placówkach.

Zaplanowany we wniosku program został zrealizowany został w całości. Dodatkowym nie zawartym we wniosku elementem była podczas projektu wystawa fotograficzna Rodrigo Krausa, która będzie eksponowana w różnych miejscach naszego regionu.

Koordynator projektu Irena Piaszczyńska

fot. I. Piaszczyńska.