Jesteś tutaj: Strona główna

ŚRODKOWOPOMORSKI PRODUKT TURYSTYCZNY - konkurs rozstrzygnięty!

17 wrzesień 2012, 00:00 (wiek: 12 lat)

Konkurs miał na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnego produktu turystycznego regionu Pomorza Środkowego.

W ocenie komisji konkursowej - Cerkiew Greckokatolicka p.w. NPB autorstwa prof. J. Nowosielskiego uzyskała wysokie III miejsce!! Gratulujemy!!

Poniżej kilka słów n.t. nagrodzonego obiektu:

Autorem koncepcji projektu cerkwi był prof. Jerzy Nowosielski (7.I.1923 – 21.II.2011 - malarz, myśliciel, teolog, pedagog, autor licznych polichromii). Inicjatorem budowy była rada parafialna.
Projekt budowy cerkwi zrealizowano w latach 1992-1997. Już w 1998 r. cerkiew została uznana za perłę polskiej nowoczesnej architektury sakralnej (Architektura – „Murator”, (2) 1998 r.), a w 2006 r., w czasie wystawy „Ikony polskiej architektury” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, przez jury została  zaliczona do 20 najważniejszych budynków III RP (Gazeta Wyborcza 20-21.05.2006, Kultura, s. 12). W 2009 r. w plebiscycie na 10 najbardziej niezwykłych budowli i pereł architektury województwa zachodniopomorskiego, tzw. „Pereł w Koronie” białoborska cerkiew również znalazła się w ścisłej czołówce. Obiekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem mediów: Gazeta Wyborcza, Wprost, Tygodnik Powszechny, Dziennik, TVP Gdańsk, Szczecin, TVP1, Gawex, Radio Koszalin.
Swój szczególny wymiar ma corocznie odbywające się święto Parafialne Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Od samego początku funkcjonowania parafii święto to ma charakter pielgrzymki diecezjalnej. Gromadzi kilka tysięcy pielgrzymów (nie tylko grekokatolików), przede wszystkim z Polski Północno – Zachodniej (woj. Zachodniopomorskie). Szczególna rola tego miejsca oraz kultu, jakim cieszy się białoborska Ikona Matki Bożej stały się podstawą do tego, aby 23.09.2007 r. cerkiew została podniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego.
Obok cerkwi powstał obiekt o bryle koła stanowiący integralną całość z obiektem świątyni. Jest on przygotowany na przyjęcie pielgrzymów i gości. Posiada kaplicę, galerię, sale konferencyjne, zaplecze restauracyjne i noclegowe. Centrum sanktuaryjno - formacyjne pełni również rolę promocyjno - informacyjną o twórczości prof. Jerzego Nowosielskiego, tradycji chrześcijańskiego Wschodu jak również organizuje wystawy, konferencje, koncerty, konkursy i warsztaty poświęcone sztuce.

O wyjątkowości obiektu stanowi:
- jego niepowtarzalność pod względem zamysłu architektonicznego i malarstwa jako całości. Nowosielski nawiązał do V-VI wieku sakralnej architektury bizantyjskiej włączając swoje przemyślenia i wizję artystyczno – liturgiczno – teologiczną. Nazwał cerkiew „ikoną w przestrzeni”.
- jest to jedyne dzieło tego rodzaju jeśli chodzi obiekt sakralny w całości (jednego z najbardziej uznanych malarzy współczesnych w Polsce),
- to dzieło „totalne” prof. Jerzego Nowosielskiego jest bodajże jedynym w tej części Polski.

„Spełniło się moje największe marzenie o stworzeniu całej świątyni (…). Od dziecka marzyłem, żeby zaprojektować obiekt sakralny. Współpracowałem z architektami, robiłem polichromie, ale to były kawałki. A chciałem stworzyć coś od podstaw”.
Jerzy Nowosielski 1998

„Nie ja byłem inicjatorem wszczęcia tych prac i tej budowy. Do mnie się zwrócono. A chciałem zrobić coś, co byłoby, w jakimś sensie i manifestacją artystyczną, i manifestacją architektoniczną, i protestem przeciwko całemu straszliwemu chaosowi w budownictwie sakralnym, jaki po całym świecie się rozprzestrzenia i hula. Z tych wszystkich budowli sakralnych, jakie teraz powstają, to jak ja znam sytuację europejską i światową, to 10 procent ma jakiś sens, a wszystko inne to wytwory chorej ambicji i braku jakiejkolwiek koncepcji jak ma wyglądać kościół, jak ma wyglądać budynek liturgiczny.
Otóż ja chciałem taki, taki po prostu malutki przykład realizacji czegoś sensownego – nie tylko pomyśleć sobie, zrealizować, ale i żeby to było naprawdę zrealizowane w materiale, żeby to stało się faktem i mogło służyć jakimś po prostu napomnieniom dla tych wszystkich szaleńców, którzy swą wyobraźnią robią rzeczy naprawdę nieinteresujące i nieciekawe w tej dziedzinie. Nawiązałem tutaj do tradycji Kościoła Wschodniego, Kościoła Ruskiego.”
Jerzy Nowosielski
(Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, Biały Bór, 18.09.1993)

Opr. Ks. Piotr Baran.