Wyjazd odbył się w połowie listopada, wzięło w niej udział około 50 laureatów
ze szkół średnich z Połczyna-Zdroju, Szczecinka, Stargardu Szczecińskiego, Świnoujścia i Kołobrzegu. Po zameldowaniu się w hotelu, wyruszyliśmy zwiedzić budynek Parlamentu Europejskiego. Naszym przewodnikiem był sam pan Poseł, który opowiadał przeróżne ciekawostki z życia PE. W pierwszej kolejności obejrzeliśmy stołówkę, gdzie zjedliśmy obiad. Później udaliśmy się na wykład nt. Unii Europejskiej. Następnie spotkaliśmy się z panem Sławomirem Nitrasem, który przybliżył nam pracę europosła. W czasie debaty poruszony został także temat Grecji oraz właściwego wykorzystania funduszy unijnych.
Kierując się w stronę hotelu, poszliśmy na Plac Solidarności. Rozległy skwer został tak nazwany rok temu. Widok tabliczki z polskim napisem w centrum Brukseli wzbudził w naszych sercach poczucie dumy z Polski i Polaków. Dzień pełen wrażeń zakończyła kolacja z posłem Nitrasem w Chez Leon, najstarszej brukselskiej restauracji. Atmosfera spotkania była tak urzekająca, że postanowiliśmy wrócić do hotelu spacerem. Zwiedzanie stolicy Belgii nocą było niezapomnianym doznaniem. W czasie tej wieczornej wyprawy każdy uczestnik miał okazję, by osobiście porozmawiać z eurodeputowanym.
Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w Parlamentarium, gdzie poprzez panel interaktywny mogliśmy zapoznać się z historią oraz działalnością Unii Europejskiej. Każdy uczestnik otrzymał audioprzewodnik i wyruszył w wirtualną podróż w przeszłość. Zaprezentowane archiwalne galerie zdjęć, cenne dokumenty, biografie najsławniejszych europejczyków czy reprodukcje słynnych obrazów wzbudziły wśród uczestników duże zainteresowanie. Jednakże głównym punktem dnia było zwiedzanie miasta, zobaczyliśmy m.in.: Grand Place, Łuk Triumfalny, Zamek Królewski i Muzeum Broni. Obowiązkowym punktem zwiedzania zabytków była wizyta pod figurką Manneken Pis – siusiającego chłopca, który jest symbolem Brukseli oraz siusiającej dziewczynki – Jaenneke Pis. Pogoda nam sprzyjała, więc spędziliśmy kilka godzin na podziwianiu brukselskiej architektury.
Rankiem następnego dnia wyruszyliśmy do Atomium – imponującego modelu kryształu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy. Następnie udaliśmy się do Brugii, miasta które nazywane jest „Flamandzką Wenecją” ze względu na dużą ilość kanałów wodnych. Zwiedzanie tego miejsca było niezwykłym przeżyciem. Chwilami czuliśmy się, jakbyśmy cofnęli się do czasów średniowiecza. Zwiedziliśmy wiele interesujących punktów wycieczki, m.in.: Kościół Najświętszej Marii Panny powstały w latach 1290–1549 czy XII-wieczny szpital św. Jana. Obiad zjedliśmy w Brouwerij De Halve Maan, słynnym belgijskim browarze. Niecodzienne doświadczeniem okazał się widok setek butelek ustawionych na kilkumetrowych półkach oraz intensywny zapach trunków.
Wyjazd do Brukseli był bardzo ciekawym przeżyciem. Poznałam zasady działania Parlamentu Europejskiego oraz wpływ Unii Europejskiej na nasze życie. Ponadto piękne, zabytkowe miejsca oraz niezwykła atmosfera tamtych dni z pewności na długo pozostaną w mojej pamięci.
Karolina Majkowska