Jesteś tutaj: Strona główna

„Europejski Dzień Bez Samochodu"

19 wrzesień 2012, 08:27 (wiek: 12 lat)

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do włączenia się w obchody „Europejskiego Dnia Bez Samochodu” organizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Celem akcji jest zachęcenie pracowników i pracodawców do wyboru roweru jako sposobu codziennego dojazdu do pracy. Serdecznie namawiamy wszystkich krakowskich pracowników do przyjazdu do pracy w dniu 22.09.12 i wszystkich pracodawców do nagradzania pracowników, którzy postanowią uczcić ten dzień wyborem zrównoważonego środka transportu.

Zdjęcia i relacje firm i organizacji, które włączyły się do akcji zamieścimy na stronie internetowej Fundacji, kampanii Kraków Mobilny i portalu Facebook.

- Przez cały Tydzień Zrównoważonego Transportu każdego pracownika IKEA Kraków, który dotrze do pracy rowerem, będziemy częstować bezpłatnym, pysznym obiadem. Aby jeszcze bardziej ich zaktywizować – 18 jaki i 22 września, w ramach dnia ROWEREM DO PRACY i Europejskiego Dnia Bez Samochodu – wszystkim pracującym u nas cyklistom dodatkowo wręczymy bon na zakupy w IKEA o nominale 50 zł. Rozważamy też wprowadzenie całorocznego systemu bonusowego dla naszych pracowników-rowerzystów, by nagrodzić tych najbardziej wytrwałych i jednocześnie zachęcić innych do przesiadki na „bezemisyjny” jednoślad. – mówi Agata Czachórska-Węglarz, koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków

Do pracy rowerem dojeżdża ok. 6% polskich pracowników (2011), a trend ten nadal rośnie. Dojazdy rowerem są szybkie, tanie i zdrowe. Poprawiają kondycję i pomagają spalać kalorie (200 kalorii w 20 minut). Jazda na rowerze, to sport niemal dla wszystkich, także dla ludzi z nadwagą czy zwyrodnieniami kręgosłupa. Najważniejsze jest, aby zadbać o prawidłową pozycję podczas jazdy, która pozwoli na wygodną i efektywną jazdę.

Zamienienie samochodu na rower jest korzystne nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców. Pracownicy dojeżdżający na rowerze, to mniejsze opłaty za parking i zdrowsi pracownicy (a więc mniej zwolnień lekarskich). A dla wszystkich mieszkańców Krakowa, to czystsze powietrze i mniejsze korki na drogach.

Jak więc zachęcić pracowników do zmiany przyzwyczajeń? Jak stać się przyjaznym rowerzystom?

Po pierwsze, należy zapewnić pracownikom odpowiednie stojaki. Nie powinny to być żadne „wyrwikółka”, lecz stojaki umożliwiające oparcie roweru oraz przypięcie ramy wraz z kołem. Stojak winien tez byś solidnie przymocowany do podłoża.

Po drugie, w dostępnym miejscu, należy zorganizować odpowiednio wyposażoną skrzynkę narzędziową. Kolejnym ważnym elementem jest apteczka umożliwiająca udzielenie pierwszej pomocy. Konieczny jest także prysznic dla pracowników-rowerzystów przed rozpoczęciem trudów pracy biurowej. W zamian, pracodawca może liczyć na bardziej zrelaksowanych, uśmiechniętych i… zaangażowanych pracowników.

Bardzo liczymy na pracowników Zielonych Biur oraz obiektów Przyjaznych Rowerom!

Z pozdrowieniami,

Aleksandra Pacułt - Specjalista ds. Certyfikacji Środowiskowej