Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się dziękczynną Mszą św. w intencji Rolników i tegorocznych plonów. Mszę św. koncelebrowali księża: Ks. Proboszcz - Jarosław Zieliński, Ks. Jarosław Roman oraz Ks. Józef Lubszczyk.
Oficjalnego Otwarcia Dożynek dokonał Gospodarz Gminy Biały Bór - Burmistrz Franciszek Lech Kwaśniewski sławami:
Szanowni goście,
Pani Starościno i Panie Starosto dożynek,
Drodzy rolnicy,
Czcigodni księża,
Mieszkańcy zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości Dożynek Gminnych.
Serdecznie witam wszystkich zebranych na tegorocznych dożynkach gminnych w Białym Borze.Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi czyli dożynki.
Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość
i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność Panu Bogu za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi do narodowej tradycji. Dożynki to najpiękniejsza nasza narodowa tradycja. Obchodzono je już w XVI wieku. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. W tym miejscu chciałbym zwrócić się do tych - dzięki, którym możemy dzisiaj świętować.
Drodzy Rolnicy! Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika, a przecież praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Tradycja Polskiego Chłopa, jego godność i wierność polskim tradycjom i obyczajom sięga odległych czasów, jest głęboko zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej i wierze w Boga jako stwórcy wszystkiego co rodzi polska ziemia. Dawniej Chłop - dziś Rolnik i Przedsiębiorca – ale nadal ten, który zapewnia byt i bezpieczeństwo – bezpieczeństwo żywnościowe dla każdego z nas. Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiego życia, nikt i nic tego nie przekreśli.
W związku z tym: za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy - jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon. Życzę Wam, aby były zawsze dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim Waszym rodzinom i najbliższym. W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję za całoroczny trud i życzę zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
A za podsumowanie niech posłużą słowa Jana Pawła II: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” - niech słowa te będą dla Państwa codziennym drogowskazem.
Jako gospodarz tej gminy życzę Wszystkim, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba, byśmy docenili trud rolników naszej gminy i trud działaczy, którzy w naszym imieniu reprezentują Polskiego Rolnika w Sejmie i Senacie. Ubolewam , że Polskie Stronnictwo Ludowe – partia z głęboko zakorzenioną tradycją chłopską, nieprzerwanie związana z wiarą w Boga i uznająca wartości chrześcijańskie notuje ostatnio tak niskie poparcie społeczne. Drodzy mieszkańcy Gminy Biały Bór, naszym obowiązkiem jest pamiętać o polskiej tradycji, dumnie głosić i wspierać wszystkie działania zmierzające do podtrzymania więzi człowieka z ziemią wydającą plony.
Szanowni Państwo! Na zakończenie chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim za podjęcie trudu organizacji tegorocznych dożynek. Bardzo serdecznie dziękuję Księżom za uroczystą mszę świętą oraz chórowi, który swoim śpiewem uświetnił uroczystość mszy dożynkowej. Na ręce sołtysów składam podziękowanie wszystkim mieszkańcom sołectwa za olbrzymi wkład pracy włożony w wykonanie przepięknych wieńców dożynkowych i przygotowanie stoisk sołeckich.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do sponsora tegorocznych dożynek - p. Leszka Wąsikowskiego – właściciela Fermy Drobiu w Białym Dworze.
Dziękuję gościom za przyjęcie zaproszeń i przybycie na naszą uroczystość.
Życzę Państwu miłego spędzenia czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy.
Franciszek Lech Kwaśniewski
Burmistrz Białego Boru.
Starostami tegorocznych dożynek byli:
- Pani Krystyna Nikiel z Sępolna Wielkiego oraz Pan Józef Bafia z Sępolna Małego.
Pani Krystyna Nikiel – mieszka i prowadzi od 09.09.1986 r. gospodarstwo rolne w Sępolnie Wielkim. Ma 4 dzieci: córka Anna i synowie Daniel, Rafał, Adrian.
Gospodarstwo prowadziła razem z mężem Adamem, jednak po jego śmierci w 1997 roku, podjęła się dalszego prowadzenia gospodarstwa (którego powierzchnia wynosiła wówczas 303, 76 ha) razem z dziećmi. Obecnie dzieci usamodzielniły się i prowadzą własne gospodarstwa rolne (Daniel – 170 ha, Rafał 59,85ha), a najmłodszy pobiera jeszcze naukę w szkole średniej.
Od 2001 roku realizuje w gospodarstwie pakiet rolnictwa ekologicznego,
od roku 2004 posiada certyfikat („Agro Bio Test”).
Do 2007 roku głównym kierunkiem prowadzonej działalności była hodowla trzody chlewnej i uprawa zbóż z przeznaczeniem na paszę. Obecnie brak produkcji zwierzęcej a produkcja roślinna nastawiona jest na uprawę zbóż i mieszanek wieloletnich traw z motylkowatymi drobnonasiennymi. Obecnie wielkość gospodarstwa wynosi 92,26 ha, z czego 85,26 ha to grunty orne w pakiecie ekologicznym. Jest właścicielką gospodarstwa agroturystycznego położonego w malowniczej okolicy „Leśny Dworek” w Linowie. Do spędzenia miło odpoczynku zaprasza przez cały rok. Jest członkiem Izby Rolnej. W 2004 roku otrzymała od Ministra Rolnictwa odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”
Pan Józef Bafia wychował 5 dzieci i gospodarzy od 1980 r w Sępolnie Małym wraz z małżonką na powierzchni 26 ha. Bywały czasy, że jego gospodarstwo liczyło 100 ha. Na swoich polach uprawia wieloletnie mieszanki traw z motylkowymi oraz prowadzi hodowlę konia zimnokrwistego. Obecnie jego hodowla liczy 22 konie. Zamiłowanie do hodowli konia zimnokrwistego przywiózł z gór – skąd pochodzi.
Zgodnie z tradycją Starostowie dożynek przekazali chleb dożynkowy z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Białego Boru oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej, którzy podzielili się nim z mieszkańcami naszej gminy.
W trakcie dożynek odbyły się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży na co dzień przygotowujących się na swoich świetlicach. Usłyszeliśmy prezentacje w wykonaniu: Grabowa, Kołtek, Stepienia, Sępolna Wielkiego, Białego Dworu, Przybrdy, Świerszczewa, Bielicy I Biskupic.
Wyniki turnieju sportowego:
Konkurencja Rodeo - Damian z Białego Dworu
Ubijanie piany z białek - Anna z Białego Dworu
Rzut w parach do celu brukwią i ziemniakiem - Kasia i Marcin ze Świerszczewa.
Ostatecznie I miejsce w turnieju w podsumowaniu wszystkich punktów zajęli Anna i Damian z Białego Dworu .
Oceny wieńców i stoisk dokonała 3-osobowa komisja w składzie:
- p.Wanda Król- Radna Rady Miejskiej w Białym Borze
- Ks. Proboszcz - Jarosław Zieliński
- p. Robert Zborowski - Członek Zarządu Powiatu, administrator ANR w Drawsku Pomorskim i Szczecinku.
W ocenie komisji I miejsce zajął wieniec z Kołtek, II - Sępolno Wielkie, III - Biały Dwór i IV - Sępolno Małe.
Łącznie w konkursie wzięło udział 10 wieńców. Pozostałe pochodziły z : Grabowa, Świerszczewa, Stepienia, Bielicy, Drzonowa i Brzeźnicy
Za najładniejsze stoisko uznano wykonane przez Sołectwo Biały Dwór. W konkursie udział wzięły również stoiska z Grabowa, Drzonowa, Bielicy, Kaliski i Sępolna Wielkiego.
W trakcie dożynek wręczono Odznaki "Zasłużonych dla Rolnictwa" przyznane przez Ministra Rolnictwa - Stanisława Kalembę:
1. Kędryna Marek, zam. Zduny 1, 78-425 Biały Bór
2. Kardyś Jan, zam. Brzeźnica 12, 78-425 Biały Bór
3. Nasinnyk Krzysztof, zam. Dalkowo 2, 78-425 Biały Bór
4. Pipka Jarosław, zam. Drzonowo 21, 78-421 Drzonowo
Jak co roku ogłoszono wyniki i przyznano nagrody w następujących konkursach
NA NAJŁADNIEJSZE GOSPODARSTWO ROLNE
Kwota nagrody: 500 zł
Kamila i Marcin Sierżan
Zbigniew Łobocki
Iwona i Henryk Bodnar
NA NAJŁADNIEJSZĄ POSESJĘ W GMINIE BIAŁY BÓR
Kwota nagrody: 300 zł
Zofia Szklana
Danuta i Kazimierz Pańczyk
Edyta i Dariusz Osiów
Halina i Ryszard Staś
Hanna I Piotr Ptasińscy
Antonina Żuchowska
NA NAJŁADNIEJSZE SOŁECTWO W GMINIE BIAŁY BÓR
I grupa wyróżnień – nagroda w kwocie - 1200 zł
KALISKA
KOŁTKI
STEPIEŃ
ŚWIERSZCZEWO
PRZYBRDA
II grupa wyróżnień – nagroda w kwocie – 800 zł
DRZONOWO
TRZEBIELE
GRABOWO
III grupa wyróżnień – nagroda w kwocie – 500 zł
BRZEŹNICA
BIAŁA
SĘPOLNO MAŁE
SĘPOLNO WIELKIE
BIAŁY DWÓR
Muzyczna Gwiazdą tegorocznych dożynek był Zespół DIADEM oraz Zespół Blue Chips.
16 września - w najbliższą niedzielę - odbędą się Dożynki Powiatowe (Szczecinek, Świątki). Już dziś zachęcamy Mieszkańców naszej gminy do udziału w Powiatowym Święcie Plonów i kibicowania w konkursie na Najlepszą Gminę Powiatu. Przypominały, że Gmina Biały Bór dwukrotnie otrzymała ten tytuł - w 2009 i 2011 roku.