Jesteś tutaj: Strona główna

Klasy mundurowe na wizytach studyjnych

22 listopad 2012, 08:15 (wiek: 12 lat)

15 listopada br., uczniowie klas III wojskowych wraz z opiekunami: p. Joanną Racisz-Czaplą, p. Joanną Nowak , p. Piotrem Ptasińskim oraz dyrektorem Zespołu Szkół  im. Oskara Langego w Białym Borze – p. Andrzejem Pastuszkiem, brali udział w wyjeździe do Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego (Multinational Corps Northeast) w Szczecinie. Po przyjeździe zostaliśmy zaproszeni na prezentację multimedialną poprowadzoną przez pana majora Marcina Czekalskiego. Dowiedzieli się między innymi o idei powstania korpusu, jego funkcjonowaniu i zadaniach. Głównym celem korpusu są: pomoc humanitarna, obrona kolektywna, działania pokojowe, a także integracja nowych członków NATO. Ciekawostką jest przede wszystkim to, iż w skład korpusu wchodzi aż 12 państw, tj.: Polska, Niemcy, Dania, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Słowenia i Chorwacja, a wszyscy żołnierze i pracownicy korpusu porozumiewają się miedzy sobą w języku angielskim. Po obejrzeniu pokazu, wszyscy zostaliśmy zaproszeni na posiłek. Następnie przeszliśmy  do najbardziej nowoczesnego gmachu nazwanego „Brukselą” (nazwy budynków pochodzą od nazw stolic państw należących do korpusu!), gdzie mieliśmy okazję zobaczyć umundurowanie „pustynne” różnych armii świata i pamiątek z misji, np. z Afganistanu.
Bez wątpienia, było to jedno z większych wydarzeń dla klas o profilu wojskowym. Wyjazd do Wielonarodowego Korpusu Północno - wschodniego z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów jak i opiekunów.

Opr. Ewelina Perlik /uczennica kl. III LBW/


20 listopada klasy pierwsze i drugie wojskowe Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze odbyły zajęcia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Uczniów przywitał Zastępca Komendanta Centrum Pan ppłk dypl. Mirosław Ziehlke.

Pierwszym punktem programu było poznanie historii, tradycji jednostki oraz możliwości szkoleniowych na bazie CSWL. Na pasie taktycznym Bucierz z Zielonej Trybuny młodzież obserwowała zajęcia zintegrowane, w tym praktyczne strzelania wykonywane podczas kierowania ogniem kompanii. Z pasa Bucierz uczestnicy szkolenia przemieszczeni zostali na Zespół Sprawdzeń Strzelnicy Mielno, gdzie obserwowali przystrzeliwanie Armat Grom BWP-1.

Emocjonującym elementem szkolenia był pokaz śmigłowców bojowych MI-2, MI-8.
Największym zainteresowaniem cieszył się jednak śmigłowiec szturmowy MI-24D. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy, przeznaczenia, parametrów bojowych w/w sprzętu.

Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania Dowództwu Centrum za profesjonalne przygotowanie pokazów, które niewątpliwie poszerzyły wiedzę i wyobrażenie o zaszczytnej służbie wojskowej.

Tekst: J. Racisz-Czapla
Zdjęcia: M. Merchel