Jesteś tutaj: Strona główna

Delegacja z Pasewalku

16 marzec 2012, 12:50 (wiek: 13 lat)

Podczas wizyty delegacja odwiedziła Urząd Miejski gdzie podczas oficjalengo spotkania z burmistrzem został przedstawiony nowy kierownik odpowiedzialny za współpracę i wymianę młodzieży ze strony niemieckiego partnera - p. Dirk Scheer. 

Podczas 2-dniowej delegacji niemieccy partnerzy zwiedzili miasto: m.in. plażę miejską, remizę OSP, kompleks boisk sportowych, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz cerkiew. Uczestniczyli również w zajęciach Zespołu Witrohon, które prowadził p. Andrzej Drozd.

Partnerstwo Białego Boru i Pasewalku realizowane było od 1978 roku z inicjatywy panów Eckhardta Paulicksa i Andrzeja Zielke.
W latach 1978 –1990 współpracą były objęte białoborskie grupy sportowe: kajakarzy i piłkarzy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania te w tym czasie finansowane były ze środków obu miast, a realizowano je w Białym Borze i Pasewlku oraz okolicznych miejscowościach Pasewalku.
W latach 1991-2002 wymiana była realizowana w Plöwen i w Białym Borze, natomiast dofinansowywana była ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Nowym elementem był udział sekcji karate i kulturalnych w tym: tanecznych, teatralnych, plastycznych oraz grupy realizujące tematy edukacji ekologicznej. Realizatorem wymiany kulturalnej była Irena Piaszczyńska.  Co roku w wymianie realizowane były jeden lub dwa turnusy grup dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat w liczbie około od 30 do 40 osób.
Celem realizowanych programów to bliższe, wzajemne  poznanie  kultury, obyczajów i tradycji. Wytworzenie  wzajemnej więzi między uczestnikami  programu, zmierzającej w przyszłości do kontynuowania koleżeńskich kontaktów bez pośrednictwa  organizatorów wymian.
Założone cele realizowano poprzez: udział uczestników w zajęciach obozowych wymagających własnej pomysłowości, kontaktów osobistych z pozostałymi uczestnikami programu, a także z mieszkańcami oraz zapoznanie uczestników z ciekawszymi miejscami pod względem przyrodniczym, krajoznawczym, historycznym i turystycznym obu krajów.
Każda z grup realizowała charakterystyczny dla swojej specjalności program pobytu, przez włączenie do wspólnych  działań (konkursów tanecznych, plastycznych, teatralnych, pokazów, koncertów, zawodów sportowych).
Dużą popularnością cieszyły się: neptunalia, święto duchów, wycieczki rowerowe i piesze, śluby par obozowych. Corocznie realizowane były całodniowe wycieczki do innych zakątków obu krajów  i tak np.: w Niemczech: Soltau – Heide Park; Berlin – Pergamon Muzeum; Uckrmunde; Poczdam; Babelsberg itd. Natomiast w Polsce: Gdańsk; Gdynia; Oliwa; Sopot; Kołobrzeg; Mielno; Szczecinek; Darłowo; Żydowo; Sztutow; Bytów; Malbork itd.
Wymianami w Jugendbegegnungsstätte „Am Kutzow – See” – Plöwen e.V. kierowała Pani Krickow, a od 2000 roku jej córka Doreen Werth. Wymiany te przyczyniały się do swobodnego rozwoju osobowości młodych ludzi w tym ich zainteresowań, pasji, umiejętności i zdolności. Partnerskie współdziałanie w imprezach było zapoczątkowaniem samodzielnych kontaktów. Np. Stanisław Bujak – uczestnik zespołu tanecznego działającego przy Domu Kultury i Julia Gärtner z Löcknitz zawarli związek małżeński 4.06.1998 w urzędzie stanu cywilnego w Löcknitz i w kościele - 15.07.2000 roku w Białym Borze.

Z inicjatywy Eckhardta Paulicksa zapewniony mieliśmy:
1. Od 1996 roku udział młodzieży białoborskiej w siedmiu Polsko – Niemieckich Festiwalach Młodzieży, realizowanych w Polsce i Niemczech.
2. Od 1999 roku udział w czterostronnej wymianie z Haltern, Klitz. Pasewalkiem i Białym Borem
3. Kontynuowanie wcześniejszych kontaktów, tworzenie nowych płaszczyzn i form współpracy oraz wymiana doświadczeń, a ponadto komunikacja międzykulturowa niemiecko – polsko uwzględniająca dwukultorowość Białego Boru (polsko - ukraińską) oraz integrowanie społeczeństwa Białego Boru i Pasewalku poprzez udział w wspólnych imprezach w obu gminach to cele projektu KULTURA – NATURA – PRZESTRZEŃ - BIAŁY BÓR- PASEWALK – 2000 i 2001. Projekt ten finansowany jest ze środków funduszu PHARE.
W jego realizacji uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli, w tym artyści, sportowcy oraz samorządowy obu zaprzyjaźnionych miast. W wyniku projektu dotychczasowa współpraca nabrała nowych wymiarów i została rozszerzona o nowe elementy. Projekt był realizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Białym Borze i Landkreis Ucker Randow. Koordynatorem z ramienia Fachbereich Jugend, Kultur und Bildung Fachbereich był Uwe Frisch. Imprezy realizowane w ramach tego projektu to:
• Dni Białego Boru 2000 i 2001. Partnera z Pasewalku reprezentowali: piłkarze, tancerze, plastycy, mandoliniści, muzycy i oficjalni goście. Obchodom towarzyszyły wystawy plastyczne, koncerty, liczne zabawy i konkursy.
• Dwa Międzynarodowe Plenery Artystyczne w 2000 dla amatorów i profesjonalistów (wiosenny i jesienny) W wyniku plenerów powstały liczne cenne prace malarskie i rzeźbiarskie, które wystawiono w Białym Borze, a w 2001 roku zostały zaprezentowane  w Pasewalku na wystawie w muzeum z okazji 750 – lecia miasta, następnie w powiecie i Salzhausen
• Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Na Ratunek Środowisku” oraz wystawa dorobku Młodzieżowego Centrum Natury z Ferdinadschof.  W konkursie uczestniczyli Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Litwini przebywający w Białym Borze oraz Polacy i Niemcy w Plöwen w ramach PNWM.
• Dni Pasewalku 2000 i 2001 w których uczestniczyła młodzież i dzieci z Białego Boru w tym chór, zespół wokalno – muzyczny i tancerki.
• Wystawa Malarska Bogdana Wakrzyńskiego 2000 - artysty plastyka  z gminy Biały Bór, w Pasewalku była dodatkowym  elementem Projektu. Wystawa ta została wyeksponowana w Galerii Urzędu Powiatowego.
4. Na uwagę zasługuje realizacja działań finansowanych przez partnera z udziałem białoborskiej młodzieży w Niemczech w 2002 i 2003 roku np.:  
• Udział w obchodach Dni Pasewalku: Zespołu Perkusjonistów „Orkiestra Troche Ciszej”
• Warsztaty budowania bębnów w Rothenklempenow w  październiku 2002 roku i lutym 2003 roku z udziałem członków Zespołu Perkusjonistów
• Propozycja udziału w programie PRORA 03, kampanii po hasłem „Kto jeśli nie my” skierowanej do młodzieży w wieku od 16 do 25 r.ż Jako główne wydarzenie kampanii planowane jest  w dniach 22-24 sierpnia 2003 w Prorze na największej wyspie Niemiec Rugii spotkanie integracyjne w formie eventu
Celem programu jest::
• Wskazanie i interpretacja perspektyw oraz szans dla młodych ludzi
• Rozbudzenie ducha przedsiębiorczości i inicjatywy własnej oraz zachowań kreatywnych młodzieży w przemyśle, rolnictwie i turystyce
• Zapobieganie emigracji młodzieży.

Celem współpracy jest rozszerzenie i pogłębienie istniejącej wymiany młodzieży oraz umożliwienie nowych inicjatyw. Poprawienie wzajemnego zrozumienia, przezwyciężanie uprzedzeń, umożliwienie pojednania i wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.

Opr. Irena Piaszczyńska