W spotkaniach wymiany młodzieży oprócz gminy Biały Bór biorą udział gminy niemieckie z Haltern, Passewalk i Klietz oraz drugi partner z Polski - gmina Czerwieńsk. W sumie, co roku wypoczywa wspólnie na międzynarodowym obozie ponad 70 osób realizując przygotowany przez organizatora - gospodarza program.
W spotkaniu przygotowawczym uczestniczyli: zastępca burmistrza – p. Paweł Mikołajewski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – p. Maria Dragan, dyrektor Z.S im. H. Sienkiewicza – p. Elżbieta Andrasz, dyrektor BCKiR – p. Marcin Dallig, inspektor ds. promocji – p. Magdalena Rajnert oraz kierowca – p. Dariusz Protowski.
Spotkanie miało uroczysty charakter, gdyż tym roku przypada 20 lecie rozpoczętej współpracy pomiędzy gminami niemieckimi, które pozostawały po wojnie w różnych częściach państwa niemieckiego. Liderzy projektu wiele wspominali o początkach nawiązania tej współpracy – która rozpoczęła się po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. To właśnie w stronę Klietz mieszkańcy Haltern ( gmina, która pozostawała w zachodnich Niemczech) zapragnęli skierować swoje zainteresowania (gmina pozostawała w części Niemiec wschodnich) ze względu na to, że to właśnie z tą gminą przed wojną utrzymywano współpracę gospodarczą - budowano wspólnie fabryki. Kontakty zostały odnowione, do współpracy dołączyli kolejni partnerzy, ale sami Niemcy mocno podkreślają, że „…dostali skrzydeł dopiero jak do wymian dołączyli Polacy”. Wtedy dopiero poznali inną kulturę i uzmysłowili sobie głęboki sens i mądrość jaka drzemie w organizacji tego typu przedsięwzięć łamiących stereotypy odnośnie różnych narodów, budujących nowe relacje, więzi i poczucie przynależności do wspólnej Europy utrwalając pozytywne postawy.
Liderzy pięciostronnego projektu współpracy polsko-niemieckiej wspólnie podkreślili wieloletnie zasługi pana Burmistrza Klietz - Jurgena Masha, który przez wszystkie lata entuzjastycznie podtrzymywał tradycje wymian, przezwyciężał trudności i starał się włączać nowych partnerów do projektu. Pan Burmistrz na zakończenie spotkania powiedział: „…myśląc o życiu we wspólnej Europie musimy myśleć o sobie jako współmieszkańcach, którzy muszą się postrzegać się pozytywnie, marzę o tym aby ten projekt był kontynuowany i przynosił zdrowe owoce współpracy…”
Polskiej stronie miło było usłyszeć komplementy i ciepłe słowa od partnerów niemieckich o naszej polskiej rzetelności, znakomitej organizacji i spontaniczności, która dodaje tej wymianie wiele kolorytu i dynamiki. Podkreślano też jak ważne jest, że w wymianie od lat uczestniczy grupa tych samych osób, które tak naprawdę nadają rytm tym spotkaniom, tworzą podstawy i klimat współpracy, budują przyjazne relacje oraz pomagają pielęgnować i utrwalać dobre praktyki. Bardzo cieszymy się, że jesteśmy tak pozytywnie postrzegani przez tak wymagających partnerów jakimi niewątpliwie są Niemcy.
W tym roku gospodarzem wymiany od 23 lipca do 1 sierpnia będzie gmina Klietz.
Na zdjęciach: zdjęcie grupowe uczestników spotkania w Klietz, budynek urzędu gminy w Klietz, spotkanie robocze przedstawicieli gmin podsumowujące ubiegłoroczną wymianę w Białym Borze, wręczenie 5 "symbolicznych" grzybków na ręce burmistrza Klietz, wspólne zdjęcie opiekunów I-wszych wymian, plan miasta Klietz, grzybki które wykonał p. Eugeniusz Basarab.