X lat współpracy Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze ze stowarzyszeniem z Salzhausen z Niemiec.
Dokładnie w marcu 2002 roku Dyrektor Szkoły Andrzej Pastuszek podpisał wspólnie z Augustem Mestmacherem prezesem Stowarzyszenia porozumienie o współpracy. Dzięki znacznemu wspieraniu przedsięwzięć przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w Szczecinie ta współpraca funkcjonuje.
Podczas seminarium dokonano analizy wspólnych dokonań na rzecz rozwoju oświaty tj. kształcenia młodzieży i współpracy za okres X lat.
Działania i przedsięwzięcia obu partnerów w tym okresie obejmowały:
-organizacje praktyk zawodowych w Niemczech w gminie Salzhausen w gospodarstwach i instytucjach.
-wyjazdy młodzieży do rodzin, spotkania integracyjne, zwiedzanie
-wymianę nauczycieli, pracowników szkoły, członków stowarzyszenia, pracowników obu gmin, właścicieli gospodarstw i instytucji.
-pomoc rzeczowa i finansowa dla białoborskiej szkoły od członków stowarzyszenia i gminy z Niemiec
-pomoc i nadzór wspólny przy realizacji praktyk zawodowych
-prezentację krajów partnerskich przy każdym spotkaniu
-opracowywanie wspólne programu praktyk zawodowych dla uczniów
-udział wspólny w wydarzeniach różnicowych, kulturalnych, sportowych i poznawczych Ponadto zaprezentowaliśmy dorobek współpracy prezentując kronikę zdjęciową.
Oprócz spotkań seminaryjnych i dyskusji uczestniczyliśmy w zaplanowanych wydarzeniach podczas pobytu delegacji niemieckiej zorganizowanych przez szkołę białoborską.
Uczestnicy spotkali się z władzami Białego Boru, zwiedzili Miasto, poznali Zespół Szkół, jej dorobek, zwiedzili wystawę obrazującą historię szkoły, obejrzeli kroniki szkoły. Wspólny wyjazd do Kołobrzegu z prezentacją miasta i jego historią zrobił duże wrażenie na gościach z Niemiec, w tym stara i nowa architektura miasta.
Jednocześnie zaprezentowano wieś Gwda Wielka położona koło Szczecinka z którą nawiązać ma współprace miejscowość z Niemiec.
Każde spotkanie to również wymiana poglądów , doświadczeń i ustalenie dalszej współpracy na przyszłość.
Dyskusje trwały nawet podczas spotkania-balu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą Szkoła zorganizowała w Bornem Sulinowie.
Grupa z Niemiec zaproponowała na przyszły rok przyjazd młodych i dorosłych strażaków ochotników do Białego Boru na obóz szkoleniowy do którego dołączą strażacy z Gminy Biały Bór.
Ciekawe były dyskusje na temat oświat obu krajów, a dotyczyły one głównie kształcenia zawodowego praktycznego jak i teoretycznego.
Duże wrażenie na uczestnikach seminarium a zwłaszcza na gościach z Niemiec zrobił uroczysty apel-ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych
z udziałem Władz Powiatu, Gminy, dowódców i komendantów jednostek patronackich, rodziców i mieszkańców Białego Boru.
Ślubowanie uczniów to podtrzymywanie tradycji ślubowania na wzór ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowej, orkiestry wojskowej pocztów sztandarowych i pocztu flagowego.
Współpraca która prowadzą partnerzy z obu krajów ma sens, jest ona promocją obu instytucji, a wymierne osiągnięcia to nawiązywanie kontaktów wzajemnych , poznawanie kraju partnera, doskonalenie językowe, podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności przez uczniów.
Ta współpraca jest prowadzona dzięki liderom obu partnerów i dużym zaangażowaniem władz z obu Gmin.
Andrzej Pastuszek