30 marca 2012 roku o godzinie 9.00 sala widowiskowa w MGOK-u wypełniona była po brzegi. Zewsząd dobiegał gwar bardzo przejętych głosów.
Na widowni zasiadali zgodnie obok siebie bohaterowie znanych bajek i baśni: wilk, Czerwony Kapturek, Hermes, Calineczka, zła czarownica, pan w cylindrze, Kopciuszek ... . Czary? Nie – właśnie rozpoczynał się I regionalny konkurs teatralny „Zabawa w teatr”! Impreza ta została zorganizowana przez Fundację „Promyk”, Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Koordynatorkami projektu były nauczycielki z ZS nr 1 – Małgorzata Dobrzyńska i Elżbieta Zawiślak .
W Jury zasiadły: założycielka i Prezes Fundacji „Promyk” p. Maria Dragan, radna Rady Miejskiej p. Dorota Rogowska oraz p. Magdalena Kędzierska – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Sępolnie Wielkim.
P. Krystyna Andrasz wraz z wolontariuszkami z Gimnazjum nr 1 zadbała o przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników konkursu.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się „Teatrzyk Oczajdusza” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Białym Borze. Widzowie obejrzeli przedstawienie pt. „Milek kłamczuch” przygotowane pod kierunkiem pań: Moniki Ciszek, Elwiry Kawy-Symko oraz Janiny Kolendy. Niezwykłe przygody tytułowego Milka, który oduczył się kłamać, rozbawiły wszystkich zgromadzonych. Na szczególne uznanie Jury zasłużyła Aleksandra Karniewicz odtwarzająca rolę Ojca Wirgiliusza.
Następnie scenę opanowali „Brzechwianie C.D.” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szczecinku. Z wielkim zaangażowaniem odegrali „Szewczyka Dratewkę”. Otrzymali gromkie brawa od wszystkich zgromadzonych w sali MGOK-u. Widzom i Jurorom najbardziej spodobał się Piotr Iwiński w roli szewczyka Dratewki, ale doceniono wszystkich aktorów, którzy mimo swych niepełnosprawności udowodnili, że zabawa w teatr jest doskonałą formą terapii. Grupę przygotowała p. Renata Cybowska.
Bajkę o Czerwonym Kapturku znają chyba wszyscy, ale „Czwartaki – Cudaki” z SP nr 1 przedstawili jej inną wersję. Przygotowani przez p. Lidię Drewko – Worobel i Bożenę Wacławską mali aktorzy pokazali „Czerwonego Kapturka, który nie boi się wilka”. Grający główną rolę Wojtek Madej rozbawił wszystkich do łez i zasłużenie otrzymał wyróżnienie za grę aktorską.
Gdy kurtyna rozsunęła się po raz czwarty, widzowie przenieśli się w magiczny świat baśni H.CH. Andersena pt. „Calineczka”. Na szczególną uwagę zasługiwała przepiękna scenografia oraz bajecznie kolorowe kostiumy małych aktorów z grupy teatralnej „Lokomotywa” ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Drzonowie. Zespół liczył 24 członków, Jury miałowięc nie lada problem z wyłonieniem najlepszego odtwórcy roli. Ich wybór padł na Łukasza Barszcza, który wcielił się w rolę Ropucha. „Lokomotywa” przygotowana została przez p. Beatę Machcińską oraz Małgorzatę Wiśniewską.
Następnie na scenie zaprezentował się „Impuls” – zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego z Bornego Sulinowa. Ich spektakl przeniósł obecnych w mityczne czasy wojny trojańskiej. Opiekunki grupy p. Elżbieta Cichoń i Monika Kęsy wielką wagę przyłożyły do przygotowania naprawdę pięknych kostiumów. Szczególną uwagę zwracał Łukasz Biegajło w roli Zeusa – władcy Olimpu.
Żaden przegląd teatralny nie może się obejść bez „Kopciuszka”. Tym razem tę historię przedstawił Zespół „A ku – ku” prowadzony przez p. Małgorzatę Dobrzyńską. Młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 świetnie radzili sobie na scenie, nawiązali bliski kontakt z publicznością, zainteresowali i rozbawili każdego niezależnie od wieku. Istne salwy śmiechu wywołała Martyna Szkołuda odtwarzająca rolę Macochy.
Na zakończenie wystąpili gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1. Prowadzona przez p. Elżbietę Zawiślak i p. Witolda Kędzierskiego „Jedynka” zaprezentowała „Egzamin”, spektakl będący kompilacją tekstów kabaretowych. Dzięki temu przedstawieniu widzowie mogli zobaczyć lektury szkolne w żartobliwej formie. Wyróżnienie za grę aktorską otrzymała Ilona Życińska, która w brawurowy sposób odegrała rolę niesfornego gimnazjalisty.
Jury po niezwykle burzliwej naradzie postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
I miejsce: „A ku – ku” oraz „Brzechwianie C.D.”
II miejsce: „ Teatrzyk Oczajdusza” oraz „Jedynka”
III miejsce: „Lokomotywa”.
Nagrodzone zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki, a wszystkie grupy i opiekunowie – dyplomy i podziękowania. Nagrody zakupione przez Fundację PROMYK w ramach dotacji przyznanej przez gminę Biały Bór (realizacja zadania pn. „Zabawa w teatr” z zakresu „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji”). Nagrody wręczała p. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Elżbieta Andrasz.
Konkurs teatralny „Zabawa w teatr” odbył się po raz pierwszy, ale nie ostatni. Organizatorzy już zaprosili uczestników na jego kolejną edycję za rok. Wielkim sukcesem tej imprezy było niewątpliwie to, że zachęciła uczniów i ich opiekunów do aktywnego uczestnictwa w kulturze, rozpropagowała ideę zabawy teatralnej, a także przysłużyła się promocji naszej gminy w regionie.
Elżbieta Zawiślak