Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Archiwum > Archiwum Aktualności > Uczta dla melomanów - Koncert oktetu \"Teoforos\".

Uczta dla melomanów - Koncert oktetu \"Teoforos\".


      




W środę 8 lipca o godz. 18.00 w Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy odbył się koncert Oktetu Teoforos ze Lwowa. Obecni na koncercie usłyszeli zarówno pieśni liturgiczne, wykonywane podczas nabożeństw w kościele bizantyjskim jak
i kompozycje świeckie stanowiące dobra kultury Ukrainy. W oktecie śpiewają seminarzyści z różnych roczników Seminarium Duchownego p.w. Świętego Ducha ze Lwowa. Każdy głos, to mocny filar składający się na siłę tej formacji.

  

Historia powstania oktetu „Teoforos”

 

Liturgiczny charakter życia seminaryjnego, sprzyja tworzeniu w każdym roczniku grup śpiewających, które kolejno prowadzą modlitewny śpiew w świątyni.

W ich skład wchodzą osoby, które dobrze opanowały cerkiewny śpiew i rytuał modlitewny. Te grupy stały się propagatorami tradycji śpiewania w naszym Seminarium, centrami śpiewu liturgicznego.

Jednakże ciągle istniała potrzeba stworzenia niedużego zespołu, który operując doskonale cerkiewnym śpiewem, byłby jednocześnie liderem w życiu liturgicznym. Niezależnie od tego, powinien on również na odpowiednio wysokim poziomie, reprezentować Seminarium w kołach cerkiewnych i artystyczno-kulturalnych. Z tego powodu, ciągle organizowały się kolejne grupy braci zakonnych (utalentowanych

i wykształconych muzycznie), którzy pracowali przy tym przedsięwzięciu. Podstawowym problemem tej grupy inicjatywnej zespołu, był brak stabilności – kolejne osoby kończyły naukę w Seminarium i formowanie zespołu zaczynało się od początku. Idea stworzenia zespołu, działającego z zachowaniem ciągłości, latami krążyła po korytarzach Seminarium, jednak dopiero przed trzema laty udało się ją zrealizować. Właśnie wówczas rozpoczął swoją działalność wg nowej formuły, oktet Lwowskiego Seminarium Duchownego p.w. Świętego Ducha, który od października 2008 roku nosi nazwę „Teoforos” (z jęz. greckiego – głosiciel Boga). Jego podstawowym zadaniem stało się opracowanie najlepszych przykładów zapisów nutowych i partytur liturgicznych, które znalazłyby swoje miejsce w życiu modlitewnym Seminarium. Dodatkowym dorobkiem zespołu, jest zbiór kompozycji religijnych, ogólnie znanych lub nie, różnorodnych pod względem charakteru i tematyki. Większość tych utworów znajdzie się w albumie Oktetu, który już wkrótce ujrzy światło dzienne.

W repertuarze zespołu są utwory religijne oraz przykłady twórczości ludowej, zarówno kompozytorów ukraińskich jak i zagranicznych (A. Hnatyszyna, ks. J. Kyszakewycza, ks. M. Werbyćkiego, ks. I. Ciorocha, D. Bortniańskiego, Archangielskiego, ks. I. Ławriwśkiego, A. Wedla i in.). Osobny blok stanowią kolędy.

. Jednakże bez wątpienia, ten zespół nie mógłby tak aktywnie wzrastać i rozwijać się, gdyby nie ciągła pomoc i poparcie, jego artystycznego kierownika i dyrygenta – siostry zakonnej Sołomiji Tesli.

Podczas koncertu słuchacze podziwiali śpiew oktetu w repertuarze:

A) Utwory religijne:

1.   Czerez połe (Przez pole)

  1. 2.   Maty myłoserdna (Matka miłościwa)
  2. 3.   Mij Isuse (Mój Jezu)
  3. 4.   Dneś - tropar iz utreni strastej (Dziś – troparion z jutrzni wielkopiątkowej)
  4. 5.   Se nyni (To dziś)
  5. 6.   Snamy Boh (Bóg z nami)
  6. 7.   Irmos Woznesinnia (Irmos Wniebowstąpienia)
  7. 8.   Bohorodyce do Tebe (Do Ciebie Bogurodzico)
  8. 9.   Mołytwa do Przeswjatoji Bohorodyci (Modlitwa do Bogurodzicy Przenajświętszej)
  9. 10. Pasły pastyri (Pasterze paśli)
  10. 11. Pid Twoju mylist’ prybihajemo (Pod Twoją obronę przybiegamy)
  11. 12. Tiło Chrystowe pryjmu – pryczasnyj (Ciało Chrystusa przyjmę – modlitwa przed komunią)
  12. 13. Aksion estion – Dostojno na hrećkij mowi (Aksion estion – Godnie jest w jęz. greckim)
  13. 14. Zastupnyce Userdnaja (Ochrończyni Miłosierna)
  14. 15. Razbojnyka (Modlitwa łotra)

 

 B) Utwory ludowe i historyczne:

  1. 2. Ked my pryszła karta (Jak otrzymałem powołanie do wojska)
  2. 3. Jak nicz mja pokryje (Kiedy zniknę w nocy)
  3. 4. Jichaw striłeć na wijnońku (Jechał żołnierz na wojenkę)
  4. 5. Po sadoczku chodżu (Chodzę po sadzie)
  5. 6. Pływe kacza (Płynie kaczę)
  6. 7. Jszły sełom partyzany (Szli przez wieś partyzanci)
  7. 8. Lenta za lentoju naboji podawaj.

 
Zdjęcia z konceru dostępne są w zakładce galerii.