Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Archiwum > Archiwum Aktualności > 1,3 miliona rolników dostało już płatności bezpośrednie za 2009 rok.

1,3 miliona rolników dostało już płatności bezpośrednie za 2009 rok.


ARiMR utrzymuje dobre tempo realizacji płatności bezpośrednich za 2009 rok. W Polsce w porównaniu z innymi krajami UE wypłaty te realizowane są najszybciej. Od 1 grudnia ubiegłego roku, kiedy zgodnie z unijnym prawem Agencja rozpoczęła ich wypłatę, dopłaty obszarowe otrzymało już 1,3 miliona rolników. Na ich konta bankowe trafiło łącznie blisko 11 miliardów złotych , w tym 4,8 miliarda złotych przekazane zostało rolnikom w tym roku. Na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2009 r. czeka jeszcze około 95 tys. rolników, ponieważ złożone przez nich wnioski są jeszcze kontrolowane lub wymagają dodatkowych wyjaśnień. ARiMR zgodnie z prawem powinna zakończyć wypłatę dopłat do 30 czerwca br.

W okresie od 1 do 18 stycznia br. była przerwa w wypłacaniu płatności bezpośrednich za 2009 rok. Wynikała ona z wdrażania przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o finansach publicznych i uruchamianiem  przez Ministerstwo Finansów nowego konta do obsługi płatności bezpośrednich w Banku Gospodarstwa Krajowego. ARiMR wypłaciła w tym roku dopłaty w wyjątkowo szybkim tempie bo doskonale zdawała sobie sprawę, jak bardzo potrzebne są rolnikom pieniądze szczególnie na początku roku, kiedy można kupić np. nawozy czy środki ochrony roślin po atrakcyjnych cenach. Dlatego kierownictwo Agencji wspierane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zrobiło wszystko, aby jak najsprawniej wypłacić resztę pieniędzy z dopłat bezpośrednich za 2009 r.

Na realizację dopłat bezpośrednich za 2009 rok przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. Jest to kwota o blisko 40% wyższa od wypłaconej za 2008 rok. Jest to wynik korzystnego kursu złotówki do euro i rosnącego z roku na rok poziomu dopłat w Polsce w stosunku do krajów tzw. starej 15.

Dopłaty obszarowe, jakie za 2009 rok otrzymują polscy rolnicy, stanowią około 90% płatności wypłacanych rolnikom w państwach "starej Unii". Wynika to stąd, że u nas  tzw. plon referencyjny, który Bruksela brała przy ustalaniu płatności obszarowych był niższy niż w dawnej 15. i dlatego polscy rolnicy otrzymywali do tej pory niższe dopłaty od wypłacanych w państwach "starej" UE. Poziom dopłaty rósł jednak  z roku na rok i za 2010 rok będą one takie same.  Zagwarantował to traktat akcesyjny, podpisany 16 kwietnia 2003 r. w Kopenhadze. 


Poziom dopłat bezpośrednich w Polsce w kolejnych latach od momentu wstąpienia do Unii (nie dotyczy płatności energetycznych i płatności cukrowej) ilustruje poniższa tabela:

 

Warto przypomnieć, że płatności bezpośrednie są podstawowym instrumentem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i pozwalają na poprawienie sytuacji rolników bez windowania cen za płody rolne przy rosnących w rolnictwie kosztach, z powodu drożejących nawozów i innych środków produkcji potrzebnych rolnikom. Unijne dopłaty bezpośrednie, współfinansowane z krajowego budżetu, zapewniają też konsumentom tańszą żywność i pozwalają utrzymać produkcję rolniczą w UE, która bez nich byłaby nieopłacalna i niekonkurencyjna w starciu na rynkach zagranicznych z tanią żywnością z innych regionów świata. Upadek rolnictwa w UE  oznaczałoby dla Europy katastrofę gospodarczą, ekonomiczną i ekologiczną.


Departament Komunikacji Społecznej