Jesteś tutaj: Strona główna

„Powrót do korzeni ‘2011”

15 czerwiec 2011, 13:40 (wiek: 13 lat)

Wycieczka nad jezioro Łobez, zwiedzanie miejsca zakwaterowania oraz Białego Boru i poznanie architektury naszego miasteczka to pierwsze działania zakończone wspólną uroczystą integracyjną kolacją.

Poprzez wspólną pracę przy porządkowaniu i renowacji cmentarza w Sępolnie Małym [gmina Biały Bór] uczniowie mieli okazję cofnąć się o ponad sto lat w historię polsko-niemieckiego sąsiedztwa i zrealizowali główne zadanie projektu.  

Stworzona podczas realizacji programu atmosfera sprzyjająca partnerskiej, twórczej pracy na rzecz społeczności lokalnej to kolejne wykonane działanie i efekt projektu PNWM.

Rewizyta niemieckiego partnera pogłębiła realizację wcześniejszych kontaktów trwających od 2007 roku, była kontynuacją projektu „Powrót do korzeni - polsko-niemieckie spotkanie młodzieży” z 2010 roku, którego pomysłodawcą i koordynatorem był mgr Piotr Ptasiński.

Podczas działań w spotkaniu w 2011 roku udało się osiągnąć następujące cele: dla szkoły - dalsze doskonalenie języka niemieckiego oraz zacieśnienie partnerskich kontaktów. Dla młodzieży - nastąpiło bliższe poznanie i nawiązanie osobistych kontaktów z młodzieżą z partnerskich szkół z Pasewalku i Białego Boru.

W wyniku działań projektowych nastąpiło: wzajemne poznanie kultury, obyczajów oraz tradycji Polski i Niemiec, wytworzenie wzajemnej akceptacji dla ludzi, kultur i obyczajów obu narodów. Odbyły się prezentacje regionów, podróże do wybranych zabytków i instytucji, wspólne imprezy i zabawy rekreacyjno-sportowe.

Grupa składała się z 19 uczestników, z Polski oraz Niemiec, zarówno z dziewcząt jak i z chłopców.

Uczestnicy zwiedzili szkołę, poznawali kierunki kształcenia partnera polskiego. Wycieczka piesza po okolicy miała na celu poznanie historii wielokulturowej [Polsko - Ukraińskiej] Białego Boru, przybliżenie zwyczajów, tradycji oraz architektury i ikon cerkwi grecko-katolickiej autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego

Wspólnie z partnerami niemieckimi wyjechaliśmy do Szczecinka i tam poznaliśmy historię oraz walory turystyczne miasta powiatowego. Zwiedziliśmy kolejny cmentarz z zachowanymi grobami byłych niemieckich mieszkańców Szczecinka. Pobyt w Szczecinku zakończył rejs statkiem po jeziorze Trzesieka, podczas którego nasi partnerzy poznali historię miasta.

Rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej - piłka siatkowa była uwieńczeniem kolejnego dnia programu.

Część uczestników projektu weszła na najwyższe wzniesienie gminy Biały Bór,  jedno z najwyższych wzniesień w regionie - sztuczne usypisko powstałe z wydobywania żwiru koło Sępona Wielkiego. Poznanie i pokonanie góry, która ma wysokość ok. 250 m.n.p.m. to ogromne wyzwanie fizyczne dla wszystkich uczestników wyprawy.

Spacer w urozmaiconym terenie z przeszkodami po  trasie crossu WKKW na Stadzie w Białym Borze, zwiedzanie powozowni z zabytkowymi powozami to kolejna atrakcja wspólnego pobytu. Tego dnia także zwiedzano gospodarstwo agroturystyczne w Brzeźnicy.

Wieczorem odbył się wieczór integracyjny – dyskoteka przygotowana wspólne przez uczestników. Okazji by się poznać bliżej było bardzo wiele ze względu na bardzo bogaty program wymiany. Uczestnicy większość czasu spędzali razem, można powiedzieć od rana do późnych godzin wieczornych - podczas wizyt w szkole, na wycieczkach, wspólnych posiłkach, kolacji, spotkaniach integracyjnych poprzez sport.

Dzięki temu, że uczestnicy polscy i niemieccy zakwaterowani byli w jednym budynku Internatu Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze kontakt z młodzieżą niemiecką i polską był stały. Wspólne łazienki, prysznice, stołówka itp. Wyjazdy busami w grupach mieszanych - połowa uczestników polskich i połowa niemieckich- kadra mieszana.

Spotkanie to wpłynęło na otwarcie się młodzieży na kontakty międzynarodowe. Zwiększyło się poczucie własnej wartości uczniów - bariera językowa, której niektórzy tak się obawiali nie była wcale taka straszna. Wymiana stanowiła kontynuację kontaktów młodzieży niemieckiej i polskiej w Białym Borze. Młodzież mogła doświadczyć jak smakuje kuchnia polska.

W małej wsi podbiałoborskiej w Sępolnie Wielkim, oddano cześć urodzonemu tam słynnemu twórcy baloniarstwa na Pomorzu Kurtowi Hummelowi. Poznano inne cmentarze byłych mieszkańców z terenu gminy Biały Bór.

Oddano cześć poległym białoborzaninom pod obeliskiem w Białym Borze, którzy zginęli na frontach podczas I wojny światowej. Nastąpiło odkrycie przez uczestników projektu, że na liście poległych znajdują się także typowe nazwiska polskie oraz, że na terenie Białego Boru/Balbenburga przed II wojną światową mieszkali zarówno Polacy jak i Niemcy.

Młodzież odkryła tradycje wielokulturowe Białego Boru przed II wojną światową oglądając prezentację multimedialną fotograficzną dotyczącą historii i współczesności Białego Boru.

Podczas realizacji programu stworzono atmosferę sprzyjającą partnerskiej twórczej pracy, wspólne nakrywane do stołu, czy wzajemna obsługa podczas posiłków lub wspólne spędzanie wolnego czasu np. wspólne zakupy czy wyjście na lody.

Oddziaływanie wychowawcze przez sport - rozgrywki, kulturę - poznanie elementów wyjątkowej w skali Europy architektury sakralnej – cerkwi grecko - katolickiej autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Wspólna realizacja przez uczestników polskich i niemieckich programu to mimo trudności organizacyjnych z powodu jednocześnie odbywających się zajęć szkolnych uważam, że jest duży sukces.

Spotkanie to ma wpływ na naszą grupę i naszą pracę. Młodzież białoborska w kontaktach z rówieśnikami z Niemiec, łatwiej nawiązuje nowe znajomości. Trud włożony w organizację programu został wynagrodzony zaobserwowanymi emocjami podczas pożegnania i efektami, które obserwujemy i o których informuje nas młodzież.

Obserwując kontynuację zainicjowanych działań w czasie realizacji projektu, stwierdzam, że warto podejmować się realizacji kolejnego programu.

Nieoceniona i bezcenna rola Detlefa Stlel koordynatora, opiekuna, a zarazem nauczyciela Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde w Pasewalku w realizacji wszystkich działań projektowych „Powrót do korzeni ‘2011”. Detlef Stlel to wzór do naśladowania dla animatorów PNWM/DPJ.   

Dziękujemy za przygotowany przez pantera niemieckiego, przywieziony i zamontowany na dziedzińcu szkoły drogowskaz z wybranymi miastami całego świata wraz z odległościami jakie dzielą Biały Bór i te miasta. 

Życzę wszystkim uczniom i naszym gościom, aby mogli osobiście zwiedzić wszystkie te miejsca, a sprezentowany przez naszych parterów drogowskaz niech o tym przypomina.

Podczas odnawiania byłego niemieckiego cmentarza  w Sępolnie Małym, razem z polską młodzieżą, młodzież Berufsförderungszentrum e.V. Ueckermünde nabrała kolejnego doświadczenia oraz umiejętności realizując zadania projektu i zarazem praktykę zawodową w pracach w obrębie: drewno, budowa, metal, budowa ogrodu.

Na zakończenie projektu, 11 czerwca 2011 roku, wszyscy uczestnicy otrzymali potwierdzone przez Dyrektora Szkoły mgr inż. Andrzeja Pastuszka Certyfikaty o zrealizowaniu i zaliczeniu pozytywnie praktyk zawodowych oraz zdobyciu nowych umiejętności.

Galeria fotografii znajduje się pod linkiem:

http://www.fmix.pl/album/77843/powrot-do-korzeni/1

fot. I. Piaszczyńska.

Koordynator projektu Irena Piaszczyńska