Jesteś tutaj: Strona główna > Biały Bór > Ciekawostki > Kościoły na terenie gminy Biały Bór

Kościoły na terenie gminy Biały Bór

09.09.2009

Kościoły na terenie gminy Biały Bór 

Za czasów księdza Andrzeja Krupczyńskiego dojrzewała idea wybudowania nowego kościoła w Białym Borze i wtedy też zaczęła ona przybierać realne kształty, bowiem kościół parafialny rzeczywiście okazywał się ze wszech miar za mały. Powołany został Komitet Budowy Kościoła i przystąpiono do żmudnych prac przygotowawczych, a potem budowy rozpoczętej 1984 roku.

W roku 1991 nowym proboszczem zostaje ksiądz Zbigniew Krawczyk, który z właściwą sobie energią i zapałem kontynuuje rozpoczęte prace, doprowadzając budowę do stanu surowego i odprawiając w nowym kościele pierwszą mszę świętą. Razem z kościołem rozpoczęto również budowę plebani, ale wobec ogromu przedsięwzięcia, skupiono się na pracach w kościele. 

Kolejne prace w kościele podejmuje nowy pasterz parafii powołany 9 grudnia 1994 roku ks. Andrzej Bujar, który pracuje w naszej parafii do 26 sierpnia 2000 roku.


Nowym proboszczem został 26 sierpnia 2000 r. ks. Józef Barańczuk, który od samego początku zmierzał do jak najszybszego doprowadzenia do uroczystego poświęcenia ołtarza i Kościoła, by świątynia parafialna żyła pełnym blaskiem Bożej chwały i stanowiła centrum życia religijnego. Obrzędu poświecenia tej świątyni dokonał ks. Biskup Marian Gołębiewski 18 lutego 2001 roku nadając jej godność kościoła parafialnego, a ostatecznie 3 maja tegoż roku parafia białoborska kolejny raz zmienia swoje wezwanie i tytuł na parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.


W kościele parafialnym znajdują się relikwie świętego Floriana, sprowadzone tu z krakowskiej bazyliki pw. Tegoż Świętego 28 kwietnia 2001 roku, a uroczyście instalowane w Patronalne święto strażaków 4 maja 2004 roku oraz Relikwie bł. O Honorata Koźmińskiego, w pięknym oryginalnym relikwiarzu. Przekazane w roku 2005 przez Siostrę Przełożoną Prowincjalnej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN S. Elżbieta Kleban  Uroczyste wprowadzenie relikwii dokonało się w ramach Dnia Papieskiego 2005


BIAŁY BÓR KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. NMPANNY KRÓLOWEJ POLSKI

 


 


Ołtarz

Witraże w kościele parafialnym

 

Witraż Orła Białego         Witraż emblemat NMP

     

      
        Witraż Michała Archanioła          Witraż Św. Wojciecha

            w tle kośció pw. w Białym Borze                                       w tle kośció pw. w Sęplonie Wielkim


 

        Witraż Św. Floriana                     Witraż Św. Izydora

 


Witraż Św. Huberta

BIAŁY BÓR KOŚCIÓŁ POMOCNICZY PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁANeogotycki kościół św. Michała Archanioła z 1878Ołtarz


BIAŁY BÓR KAPLICA NA CMENTARZU PW. NARODZENIA NMPANNY
Ołtarz


GRABOWO KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA
Ołtarz


KOŁTKI KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. ŚW. STANISŁAWA BPA I M.
Ołtarz


SĘPOLNO WIELKIE KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. ŚW. WOJCIECHA BPA I M.
OłtarzSĘPOLNO MAŁE KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Ołtarz