Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Sołectwa > Bielica > Bielica

Bielica

Sołtys Winnicki Stanisław

Miejscowości wchodzące w skład sołectwa Bielica:
Bielica, Koleśnik
Liczba mieszkańców sołectwa Bielica: 118







1. NAZWA MIEJSCOWOŚCI. BIELICA

 

2.NAZWY DAWNE: FERNHEIDE

 

3. PIERWSZA WZMIANKA ;1373 r. (?), k.XIV wieku

 

4. HISTORIA - ZARYS.. Lokowana na prawie chełmińskim przez Zakon Krzyżacki. Po pokoju toruńskim w 1466 roku należała do Polski, do Prus Królewskich powiatu człuchowskiego. Wieś leżąca w granicach powiatu człuchowskiego dzieliła losy innych miejscowości, zlokalizowanych na obszarze wschodniej części dzisiejszej gminy. Dokładna historia miejscowości nieznana.

 

5. INSTYTUCJE KOŚCIELNE I KOMUNALNE:

Szkoła ( nr 22) wzniesiona w 1. 20-Tych XX wieku w centrum wsi, przy rozwidleniu dróg: wiejskiej i drogi w kierunku Dyminka.

Kapliczka - murowana, wzniesiona po 1945 roku, usytuowana na rozwidleniu dróg we wschodniej części wsi.

 

6. PRZEMYSŁ, TECHNIKA

Wieża transformatorowa - ( obok budynku nr 14) - murowana ok. 1930.

Remiza strażacka - mur. Ok. 1935 roku

Drogi - droga północna, wiodąca do dworu i budynków gospodarczych - brukowana - k. XIX wieku.

 

7. UKŁAD WSI

Lokacyjny -ulicówka

Przekształcenia/ zmiany - w początku XX wieku usytuowano w lasach otaczających wieś kolonie: 700 m na południe leśniczówkę ( na mapach wojskowych określaną jako Powojewo) na północ od wsi zbudowano dwie zagrody ( 27 i 28). Do obu osad prowadzą drogi gruntowe

Współczesny - zachowana ulicówka + kolonie

 

8. UKŁAD ZAGRÓD

Tradycyjny we wsi dominuje typ zagrody D dwubudynkowej, posadowionej na wąskiej działce siedliskowej z budynkiem mieszkalnym ustawionym kalenicowe do drogi. Występuje również starszy typ zagrody - C z budynkiem mieszkalnym szerokofrontowym, u kalenicowym, umieszczonym w głębi siedliska, z budynkiem gospodarczo – inwentarskim ustawionym prostopadle do domu, wzdłuż dłuższej granicy działki i stodołą umieszczoną od strony drogi wiejskiej. We wsi istnieją zagrody typu B - z budynkiem mieszkalnym posadowionym szczytowo do drogi i budynkami gospodarczymi ustawionymi wzdłuż dłuższych boków podwórza, a także zagrody typu F - z domem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym, ustawionymi kalenicowo wzdłuż drogi.

Współczesny zachowane historyczne typy zagród; nowa zabudowa w pn - zach. części wsi.

 

9. ZABUDOWA

Mieszkalna - dominującym typem domu mieszkalnego jest typ I A - przebudowany, częściowo przemurowany pierwotny budynek ryglowy, wieloosiowy, kryty 2 – spadowym dachem, z odeskowanym szczytem. Wśród zabudowy dopełniającej wyróżnia się typ IV - i III. W pojedynczych przypadkach występuje typ V i I

Gospodarcza budynki inwentarskie murowane, stodoły drewniane

 

10. ZIELEŃ KOMPONOWANA I CMENTARZE

Cmentarz ewangelicki - założony w końcu XIX wieku przy asfaltowej szosie Dyminek - Bielica, w odległości ok. 1,5 km na zachód od zabudowań wsi. Na cmentarzu otoczonym lasem sosnowym, czytelny układ nagrobków z zachowanymi liczne nagrobkami z pocz. XX wieku, omurowane mogiły, nagrobki w formie ściętych pni i cokołów. Na obszarze cmentarza zachowane świerki i klony.

Obsadzenia dróg - brak

 

11. KRAJOBRAZ

Bielica położona na południowo - wschodnim krańcu gminy Biały Bór, na terenie równinnym, na południowy zachód od zakola rzeki Białej. Wieś otoczona od strony zachodniej, południowej i północnej lasami mieszanymi z przewagą sosny, a wschodu polami. Bezpośrednio od strony północno wschodniej przylega do Bielicy folwark Koleśnik.

 

12. STAN ZACHOWANIA

Układu wsi - historyczny układ przestrzenny wsi - dobrze zachowany.

Układu zagród - zachowany historyczny układ zagród, czytelne wszystkie występujące we wsi typy.

Zabudowy - dominujący typ zabudowy I - w większości przebudowany, ściany zewnętrzne, otynkowane, w części przemurowane; wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, poszerzone otwory okienne.

Zieleni komponowanej i cmentarzy; cmentarz zniszczony, zdewastowany, nagrobki rozbite. Czytelny układ kwater i zieleni.