Podstawą rozwoju miejscowości Grabowo jest dokument pn. „Plan Rozwoju Miejscowości Grabowo”, która określa, misję, cele i kierunki działania wraz z zadaniami inwestycyjnymi na lata 2007 - 2015. Dokument ten poddany ocenie mieszkańców, a następnie uchwalony przez Zebranie Wiejskie zawiera również wariant rozwoju.
Plan Rozwoju Miejscowości jest dokumentem o charakterze planowania strategicznego. Obowiązek opracowania planu wynika z Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich” – działanie 2.3. „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” i dotyczy przede wszystkim inwestycji, których wykonanie może być dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie oraz innych środków zewnętrznych.
Zapisy Planu Rozwoju Miejscowości Grabowo są spójne z Narodowym Planem Rozwoju, projektem Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa na lata 2007-2013, ze Strategią Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego, Strategią Rozwoju Powiatu Szczecineckiego, Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Biały Bór, zatem działania zaproponowane w omawianym opracowaniu nawiązują do dokumentów strategicznych wyższego rzędu.
W dalszej części opracowania przedstawiono wyniki będące kompilacją debaty strategicznej i autorskiego uporządkowania wyników prac uczestników sesji, przy czym sformułowania misji, celów i kierunków działania pozostawiono w formie zbliżonej do proponowanej przez uczestników debaty. Zmiana treści poszczególnych celów i kierunków działania miała jedynie na celu dostosowanie istniejących sformułowań do zasad tworzenia poszczególnych elementów programu.
Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na ostateczny kształt dokumentu jest „Raport o Stanie Miejscowości Grabowo” zawierający podstawowe informacje o miejscowości. Raport został opracowany wg wcześniej przygotowanego schematu przy udziale pracowników Urzędu Miejskiego w Białym Borze i mieszkańców Grabowo.
W tworzeniu „Planu Rozwoju Miejscowości Grabowo” zostało włączonych kilkanaście osób, będących reprezentantami środowisk społecznych, mieszkańców miejscowości oraz przedstawicieli Rady Miejskiej.