Sołtys Roman Jarczak
Miejscowości wchodzące w skład sołectwa Kazimierz: Kazimierz
Liczba mieszkańców sołectwa Kazimierz: 46
1. NAZWA MIEJSCOWOŚCI: KAZIMIERZ
2. NAZWY DAWNE : Kasimirhof
3. PIERWSZA WZMIANKA ; K. XVI wieku lokacja wsi (?); 1617 r ok – data powstania ołtarza do kościoła w Kazimierzu (inskrypcja na belkowaniu).
4. HISTORIA - ZARYS. Nieznana jest dokładna data lokacji wsi; przypuszcza się, że powstała pod koniec XVI wieku. W końcu XVIII wieku Kazimierz graniczył z gruntami należącego do Prus Zachodnich miasta Biały Bór, oraz gruntami pomorskich wsi: Biskupice, Stępień, Drężno i Linowo. W tym czasie do wsi należał folwark, mieszkał w niej sołtys, pastor, kościelny, wdowa po poprzednim pastorze, 6 chłopów, w tym jeden wolny, którego przodek wydzierżawił na czas 3 pokoleń dom wraz z gruntami. Po wygaśnięciu umowy, która nastąpiła po śmierci ostatniego dzierżawcy - dzierżawa została zwrócona Urzędowi w Bobolicach. Ponadto, we wsi mieszkało 2 bezrolnych chłopów, podleśniczy, kowal, owczarz; było 19 dymów, jeden dwurodzinny dom osadników. Istniał kościół, należący do synodu w Bobolicach. Do niego były przyłączone: kościół filialny w Stępieniu i wieś Grąbczyn. Folwark należący do Kazimierza obejmował 1616 morgów, na których służyło 14 chłopów i 2 bezrolnych ze wsi Biskupice oraz 5 chłopów i 2 bezrolnych z Kazimierza. Na folwarku, położonym na zachód od wsi (?) wśród łąk i wody, otoczonym groblą ze starymi dębami istniały fundamenty i pozostałości murów „książęcego zamku" ( wg. Bruggemanna). W 1939 roku Kazimierz był zamożną wsią. Było tam 16 dużych gospodarstw chłopskich o pow. od 23 do 9 3 ha.
5. INSTYTUCJE KOŚCIELNE I KOMUNALNE:
Kościół - Kościół filialny pw.Św. Mikołaja Kościół wybudowany w XVII wieku - przypuszczalnie w 1617 roku ( data powstania ołtarza głównego) jako kościół o konstrukcji szkieletowej. Budowla wzniesiona na fundamentach kamiennych i kamienno ceglanych, została założona na planie prostokąta i przykryta dachem dwuspadowym. Prezbiterium nie wyodrębnione, zamknięte prostą ścianą. W zachodniej części nawy, w połowie wysokości dachu wbudowana wieża. Obecnie wieża jest obniżona I - kondygnacyjna, nakryta dachem namiotowym. Pierwotnie zwieńczona była dachem hełmowym - trójkondygnacyjnym z latarnią, pokrytym gontem. Wnętrze kościoła jednoprzestrzenne ze stropem drewnianym, belkowym, wzmocnionym zastrzałami, powiązanymi z konstrukcją więźby dachowej. W zachodniej części nawy usytuowana jest prostokątna empora organowa. Do lat 70-tych XX wieku w kościele istniały empory, zawieszone na ścianie południowej i północnej. Wyposażenie kościoła w depozycie w MPŚ : ołtarz główny z pocz. XVII wieku ( 1617), rozbudowany o ambonę XIX/XX - wieku.* chrzcielnica z XVII wieku. Ponadto, w kościele znajdowały się. * para świeczników ołtarzowych cynowych zł582 roku * dzwon o średn. 49 cm, wykonany przez Francois Dubois z Lotaryngii w 1650 roku, * owalne epitafia dzieci : Kathanny Elisabeth Stolberg zmarłej w 1707 roku oraz Paula Gerharda Stolbergzm. W 1706 roku.
Pastorówka - ( dom nr 15) murowana wzniesiona po 1900 r. Usytuowana w południowej części wsi.
6. PRZEMYSŁ TECHNIKA
Wieża transformatorowa - murowana ok. 1930.
Drogi - od skrzyżowania, od drogi Biały Bór - Drezno - droga wiejska - brukowana
7. UKŁAD WSI
Lokacyjny - ulicówka
Współczesny - zachowany układ lokacyjny
8. UKŁAD ZAGRÓD
Tradycyjny - typ B - o zagrodzie zlokalizowanej na wąskiej działce siedliskowej z domem mieszkalnym szerokofrontowym, posadowionym szczytowo do drogi, budynkiem gospodarczym na przeciw i stodołą w głębi.
Uzupełniający tradycyjny - typ A i Al z budynkami mieszkalnymi sytuowanymi kalenicowe do drogi i budynkami w głębi, umieszczonymi wzdłuż boków podwórza i na jego zamknięciu od tyłu
Współczesny zachowany tradycyjny układ zagród
9. ZABUDOWA
Mieszkalna tradycyjny typ domu mieszkalnego z II pół. i k. XIX wieku –ryglowa chałupa szerokofrontowa z odeskowanym szczytem - typ I. Ponadto, występuje typ II murowany z końca XIX i pocz. XX wieku z charakterystyczną ścianką kolankową, typ III z k. XIX w. i pocz. XX w, typ IV - murowany charakterystyczny dla zabudowy wielorodzinnej, typ V - szerokofrontowy ze ścianką kolankową.
Gospodarcza murowana, częściowo drewn./murowana; stodoły - drewniane.
10. ZIELEŃ KOMPONOWANA I CMENTARZE
Park leśny, wymieniony jako pochodzący z XIX wieku. Jego historia sięga najprawdopodobniej czasów średniowiecza. Teren ten wzmiankuje Bruggemann (XVIII w), opisując folwark należący do wsi Kazimierz. Charakteryzuje go jako miejsce położone wśród łąk, wody, zarośli i otoczone groblą ze starymi dębami. Na folwarku znajdowały się wówczas fundamenty i pozostałości murów „Książęcego zamku"(?).
Cmentarz przykościelny - pochodzący z czasów budowy kościoła o czytelnych granicach i nielicznych fragmentach nagrobków - cokoły we wschodniej części
Dawny cmentarz ewangelicki - z końca XIX wieku, czytelne granice, układ kwater i nagrobków.
Obsadzenia dróg - w kierunku zachodnim, w kierunku miejscowości Drezno – aleja klonowa
Obsadzenia zagród - zabudowy wraz z dziedzińcem i ogrodem - nr 9, starodrzew przed domem nr 7
11.KRAJOBRAZ
Kazimierz położony w południowo - zachodniej części gminy, na lekko wznoszącym się w kierunku północno - wschodnim i wschodnim terenie, otoczony z tych stron sfałdowanymi terenami rolnymi. Od strony zachodniej, w obniżeniu terenu - podmokłe łąki i pastwiska. Wieś położona nad strumieniem, płynącym w kierunku zachodnim.