Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Sołectwa > Świerszczewo > PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI ŚWIERSZCZEWO NA LATA 2009 – 2013

PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI ŚWIERSZCZEWO NA LATA 2009 – 2013

I.     CHARAKTERYSTYKA MIEJSCOWOŚCI

1.    PREZENTACJA MIEJSCOWOŚCI

Świerszczewo  to niewielka miejscowość położona we wschodnio – południowej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie szczecineckim, w gminie miejsko – wiejskiej Biały Bór 1,5 km na zachód od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Według danych z 31 grudnia 2007, miejscowość  zamieszkiwało 161 mieszkańców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. koszalińskiego.

Oddalone jest od:

·         Szczecina o 195 km na wschód

·         Koszalina o 61 km południowy wschód

·         Słupska o 85 km na południe

·         Gdańska o 162 km na zachód

·         Bydgoszczy o 145 km na północny zachód

·         Piły o 81 km na północ

 

II         INWENTARYZACJA ZASOBÓW MIEJSCOWOŚCI

 

1.      ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE

 

W bliskim sąsiedztwie miejscowości Świerszczewo znajdują się Obszary chronionego krajobrazu obejmujące ok. ¼ powierzchni gminy Biały Bór w obszarach:

-        północne i częściowo wewnętrzne tereny gminy wraz z jeziorami Cieszęcino, Łobez, Bielsko, obejmuje południową część obszaru chronionego krajobrazu „Okolice Żydowo – Biały Bór”

 Teren objęty tą forma charakteryzuje się malowniczym krajobrazem. Duży kompleks leśny obejmujący niemal wszystkie typy siedliskowe lasów, różnego rodzaju tereny podmokłe, duże zbiorniki wodne oraz szczególnie urozmaicona rzeźba terenu była głównym argumentem za powołaniem obszaru chronionego krajobrazu. W trakcie prowadzonych obserwacji potwierdzono ponadprzeciętne walory krajobrazowe okolic Żydowa. Wybrane elementy tego kompleksu krajobrazowego charakteryzują się dużymi walorami faunistycznymi w szczególności jezioro Kwiecko. Niezwykle malowniczy oraz cenny element obszaru stanowi niespotykanej wielkości kompleks źródliskowy położony wzdłuż krawędzi doliny Radwi na wysokości jeziora Kwiecko. Jest to z pewnością jeden z największych kompleksów źródeł oraz "wiszących" torfowisk na Pomorzu, a być może i w kraju.

-         zachodnią część gminy w rejonie jezior Stepieńskie, Dołgie obejmuje wschodnią część obszaru chronionego krajobrazu „Jeziora szczecineckie”

 

Część obszaru gminy Biały Bór jest wpisana do sieci NATURA 2000. Obszar Ostoja Drawska obejmuje część Pojezierza Drawskiego z ponad 50 jeziorami (10 % pow. terenu), reprezentującymi wszystkie typy jezior. Teren został ukształtowany w wyniku działalności lądolodu podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Pozostałościami tej działalności są między innymi: wały moreny czołowej, ozy, liczne jary, doliny rzek, jeziora rynnowe i wytopiskowe. Jeziora należą do najgłębszych w Polsce (Drawsko - 79,7 m). Największe to Drawsko (powierzchnia 1872 ha), Siecino, Żerdno, Komorze i Wilczkowo. Mają one urozmaiconą linię brzegową, na niektórych są wyspy. Brzegi jezior są wysokie, porośnięte lasem, głównie łęgami i buczyną, lub niskie, z roślinnością przybrzeżną. Lasy pokrywają ok. 25% terenu. Dominują tu bory, duże powierzchnie zajmują drzewostany bukowe, dębowe. Rzeźba terenu jest zróżnicowana, z licznymi wąwozami, parowami, niewielkimi, bezodpływowymi zbiornikami wodnymi, bagnami i torfowiskami. Największą rzeką jest Drawa, mająca tu swoje źródła. Swój początek biorą tutaj także inne rzeki, jak: Dębnica, Wogra, Piławka, Kokna i Rakon. Znaczna część obszaru jest użytkowana rolniczo.

 

2.            ŚRODOWISKO KULTUROWE

 Pod ochroną Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków znajduje się park dworski (nr rej. 1101 z dn. 12.06.1980 r.) o powierzchni około 2,5 ha powstały w II połowie XIX wieku. Na terenie parku znajdują się dwa małe zagłębienia bagienne, które w przeszłości były prawdopodobnie stawami. Drzewostan parku, ponad 100 – letni, który charakteryzuje się znacznym udziałem okazów drzew o wymiarach zbliżonych do pomnikowych, tworzą głównie rodzime gatunki drzew, m.in. : buk zwyczajny, klon zwyczajny, jesion wyniosły, grab zwyczajny, klon jawor, lipa szerokolistna, świerk pospolity, dąb szypułkowy. Na uwagę zasługują: stary dąb szypułkowy o pierśnicy 318 cm, lipa szerokolistna o obwodzie 381 cm, buk o obwodzie 305 cm, jesion o obwodzie 300 cm. Ponadto, w parku rosna jeszcze m.in.: kasztanowce, bez koralowy, jarzębina.

3.    DZIECICTWO HISTORYCZNE

Obecny zespół folwarczny wraz z dworem i parkiem powstał w połowie XIX wieku. W końcu XIX wieku folwark liczył 44 mieszkańców zamieszkujących 5 domów. W 1928 roku uprzemysłowione już gospodarstwo o powierzchni 386 ha posiadał Katol Wedde. Gospodarstwo to specjalizowało się w hodowli koni, bydła, owiec i Świn. W majątku istniały: gorzelnia, mleczarnia i gręplarnia. Po 1945 roku majątek w Świerszczewie przejął PGR Przybrda.

Układ wsi lokacyjny – folwark z osiedlem czworaków w układzie przydrożnicowym. Po 1945roku zespół folwarczny uległ rozbudowie o nowe budynki gospodarcze ( m.in. suszarnie). W latach 70-tych przebudowano czworaki usytuowane po stronie północnej drogi i podwyższono je o jedna kondygnację. Po wschodniej stronie parku dworskiego wzniesiono w latach 80 – tych nowe osiedle mieszkalne – III – kondygnacyjne bloki. Współcześnie zachowano zasadniczy układ folwarku i osiedla czworaków, ale poprzez nadbudowę czworaków, wzniesienie wysokiej zabudowy mieszkalnej na wschodnich obrzeżach wsi i lokalizację ogródków działkowych zmieniono charakter pierwotnego układu przestrzennego.
 

4.       OBIEKTY I TERENY

Na terenie miejscowości Świerszczewo znajduje się plac rekreacyjno - sportowy.

Tereny rekreacyjne

Szlaki turystyczne:

 - rowerowy (niebieski) o długości 34,1km. „Ukryte Jezioro”- Biały Bór- Jez. Bielsko- Trzmielewo- Jeziernik- Drzonowo-Świerszczewo- Stępień- Drężno- Kazimierz- Biskupice- Biały Bór - oznakowany kolorem niebieskim:

- konny Pojezierza Drawskiego dł. odcinka: 18,9km Biały Bór – Biskupice – Stepień – Dołgie - Miłobądz-(Karolewko)

- pieszy (zielony) „Szlak wzniesień moreny czołowej” długość całego szlaku od Złocieńca do Żydowa wynosi 158km. Przez gminę przebiega odcinek szlaku: Szczecinek – Czarnobór - Gwda Wielka – Stepień - Biały Bór - Żydowo. Prowadzi wzdłuż ciągu jezior przez najpiękniejsze zakątki Pojezierza Drawskiego.

 

5.       GOSPODARKA, ROLNICTWO

Powierzchnia geodezyjna miejscowości Świerszczewo wynosi 1144,4 ha

Na terenie miejscowości Świerszczewo znajduję się 1 podmiot prowadzący działalność gospodarczą przez osobę fizyczną.

 

6.       INSTYTUCJE

W miejscowość znajduje się W miejscowości Świerszczewo znajduje się Centrum Kształcenia powstałe w ramach projektu „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich” współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przystanek autobusowy.

 

7.       Ludzie, organizacje społeczne

 

Liczba ludności w miejscowości Świerszczewo wg stanu na dzień 31.12.2007 wynosi 161 osób., w tym w wieku 0 – 18 lat 45 osób ( kobiety – 23, mężczyźni – 22), w wieku 19 – 110 lat 116 osób ( kobiety – 62, mężczyźni – 54).

 

 

Na terenie Świerszczewa działa Białoborskie Stowarzyszenie Sołtysów prowadzące działalność statutową w zakresie kształtowania warunków pracy i życia ludności wiejskiej odpowiadających standardom cywilizacyjnym i pozwalającym mieszkańcom wsi realizować ich cele ekonomiczne, edukacyjne, kulturowe i społeczne.

 

 

III        ANALIZA SWOT

 

SILNE STRONY – ATUTY ROZWOJU MIEJSCOWOŚCI ŚWIERSZCZEWO

·         wysoka aktywność władz gminy, posiadających zdolność do współpracy z otoczeniem zewnętrznym oraz zdobywania zewnętrznych środków finansowych na realizację ważnych przedsięwzięć gminnych,

·         prężnie działające organizacje pozarządowe

·         aktywne społeczeństwo działające na rzecz promocji i rozwoju Bobolic

·         wysokie walory krajobrazowe

·         czyste otoczenie i środowisko naturalne

·         dużo terenów zielonych i lasów

  • położone niedaleko rezerwaty przyrody i obszary wpisane do sieci Natura 2000

 

SŁABE STRONY – CZYNNIKI OGRANICZAJĄCE ROZWÓJ ŚWIERSZCZEWO

·         niezagospodarowane tereny rekreacyjne

·         bezrobocie

·         postępujące ubożenie społeczeństwa

·         brak terenów uzbrojonych i wyznaczonych pod inwestycje

·         wysokie potrzeby na realizację   nowej i zmodernizowanie istniejącej infrastruktury   technicznej, w tym infrastruktury ochrony środowiska i turystycznej

·         brak obiektów sportowo - rekreacyjnych,

 

 

SZANSE I OKAZJE – MOŻLIWOŚCI ROZWOJU  MIEJSCOWOŚCI

·         Sprzyjająca polityka regionalna, w tym adresowana do rozwoju obszarów wiejskich

·         Zwiększenie dostępności do kapitałów i środków pomocowych , w tym pochodzących z Unii Europejskiej

·         Popyt w Polsce i Europie na usługi turystyczne , oparte na zasobach przyrodniczych

 

 

ZAGROŻENIA – CZYNNIKI NIESPRZYJAJĄCE

 

·         niskie nakłady na inwestycje remontowo – modernizacyjne układów transportowych, w tym drogi powiatowej przebiegającej przez Świerszczewo,

·         opuszczanie miejscowości przez młodych ludzi

·         starzejące się społeczeństwo

 

 

IV        WIZJA ROZWOJU ŚWIERSZCZEWA

 

MIEJSCOWOŚĆ ŚWIERSZCZEWO – spokojna osada z dobrze rozwiniętą infrastrukturą techniczną sprzyjającą wypoczynkowi, rekreacji i nowemu osadnictwu. Bezpieczna miejscowość z dostępem do podstawowej kultury, usług i handlu.

 

IV        ARKUSZ PLANOWANIA - OPIS PLANOWANYCH DO REALIZACJI ZADAŃ               

Priorytet : Poszerzenie oferty kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej – inwestycje z zakresu modernizacji i wyposażenia obiektów pełniących funkcje kulturalne, rekreacyjne i sportowe

 ZADANIE 1 – Budowa placu zabaw

 

Termin realizacji:    2009 - 2010 r.

Opis stanu istniejącego

Teren przeznaczony pod urządzenie placu zabaw znajduje się na działce nr 184/14, obręb Drzonowo, będącej własnością Gminy. Jest to teren płaski, niezabudowany i porośnięty trawą. Położony jest on w centrum miejscowości, w sąsiedztwie budynków wielomieszkaniowych.

Opis przedsięwzięcia:

Planuje się wykonanie placów zabaw poprzez ustawienie następujących urządzeń zabawowych i rekreacyjnych:

-          stanowisko gimnastyczne,

-          zjeżdżalnia,

-          huśtawka równoważna,

-          huśtawka sprężynowa (bujak),

-          huśtawka  ''Pirat'',

-          karuzela

 

Opis planowanych przedsięwzięć:

Celem budowy placu zabaw jest podniesienie standardu życia mieszkańcówŚwierszczewa, podniesienie atrakcyjności turystycznej oraz zaspokojenie potrzeb społecznych i rekreacyjno – kulturalnych mieszkańców miejscowości Świerszczewo.

 

ZADANIE 2 – Budowa boisk sportowych

Termin realizacji:    2010-2011

Opis stanu istniejącego;

Brak infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w niejscowości

Opis przedsięwzięcia:

Budowa boiska do piłki nożnej oraz piłki siatkowej , nawierzchnia boisk trawiata

Uzasadnienie realizacji projektu;

Potrzeba organizowania zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży, zaspokajanie podstawowych w zakresie uprawiania kultury fizycznej

ZADANIE 3 – odtworzenie parku dworskiego

Termin realizacji 2011-2013

Opis stanu istniejącego

Zlokalizowany w m-ści Świerszczewo park dworski z drugiej połowy XIX stulecia stanowi cenny pomnik przyrody w miejscowości, Park jest zaniedbany, częściowo zarośnięty i nie pielęgnowany

Opis przedsięwzięcia:

Opracowanie dokumentacji odtworzenia historycznego układu parku uzgodnionej z konserwatorem ochrony zabytków, wykonanie nasadzeń, budowa ścieżek spacerowych, pielęgnacja i konserwacja parku

Uzasadnienie realizacji projektu;

Park stanowi istotną ozdobę miejscowości , przyczynia się do wzbogacenia oferty turystycznej miejscowości oraz kształtowania jej wizerunku

VI        HARMONOGRAM WDRAŻANIA ZADAŃ

 
Nazwa zadania
 
 
Stan przygotowania
 
 
Realizacja projektu
 
 
2010
 
 
2011
 
 
2012
 
 
2013
 
 
Budowa placu zabaw
 
 
Dokumentacja techniczno-kosztorysowa
 
 
Przygotowanie terenu i montaż zabawek
 
 
-
 
 
-
 
 
-
 
 
Budowa boisk sportowych
 
 
Brak dokumentacji
 
 
Pozyskanie terenu, opracowanie dokumentacji
 
 
Roboty budowlane
 
 
-
 
 
-
 
 
odtworzenie parku dworskiego
 
 
Brak dokumentacji
 
 
-
 
 
Wykonanie dokumentacji techniczne
 
 
Wykonanie nasadzeń
 
 
Wykonanie ścieżek spacerowych, miejsca parkingowego
 

 

 

VII       SZACUNKOWY KOSZTORYS     

 
Nazwa zadania
 
 
Realizacja projektu
 
 
2010
 
 
2011
 
 
2012
 
 
2013
 
 
Budowa placu zabaw
 
 
10.000
 
 
-
 
 
-
 
 
-
 
 
Budowa boisk sportowych
 
 
15.000
 
 
45.000
 
 
-
 
 
-
 
 
odtworzenie parku dworskiego
 
 
-
 
 
22.000
 
 
10.000
 
 
36.000
 

 

 

 Pobierz Plan Odnowy Miejscowości Świerszczewo