Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Sołectwa > Świerszczewo > Świerszczewo

Świerszczewo

Sołtys Eugeniusz Basarab

Miejscowości wchodzące w skład sołectwa Świerszczewo: Świerszczewo
Liczba mieszkańców sołectwa Swierszczewo: 163







1. NAZWA MIEJSCOWOŚCI: ŚWIERSZCZEWO

 

2. NAZWY DAWNE; SCHONWALDE

 

3. PIERWSZA WZMIANKA :

 

4. HISTORIA - ZARYS. Dawny folwark należący do majątku w Drzonowie. Obecny zespół folwarczny wraz z dworem i parkiem powstał w połowie XIX wieku. W końcu XIX weku folwark liczył 44 mieszkańców, było 5 domów. W 1928 roku uprzemysłowione już gospodarstwo, o powierzchni 386 ha posiadał Karol Wedde. Gospodarstwo to specjalizowało się w hodowli koni, bydła, owiec i świń. W majątku istniały: gorzelnia, mleczarnia i gręplarma. Po 1945 roku majątek w Świerczewie przejął PGR Przybrda.

 

5. INSTYTUCJE KOŚCIELNE I KOMUNALNE:

Krzyż przydrożny - drewniany - po 1945 r.

 

6. PRZEMYSŁ, TECHNIKA

Garaże maszyn rolniczych - murowane w latach 30 -tych, wieloosiowe, usytuowane na terenie dziedzińca gospodarczego dawnego zespołu dworskiego.

Silos - murowany ok. 1910 roku, przebudowany. Obecnie nie użytkowany
Magazyn folwarczny, budynek murowany, 1910 rok, usytuowany w obrębie dawnego zespołu dworskiego, po 1945 r - PGR. Obecnie użytkowany.

 

7. UKŁAD WSI

Lokacyjny - folwark z osiedlem czworaków w układzie przydrożnicowym
Przekształcenia/ zmiany - Po 1945 zespół folwarczny uległ rozbudowie o nowe budynki gospodarcze ( np. suszarnie ). W latach 70-tych przebudowano czworaki usytuowane po stronie północnej drogi i podwyższono je o jedną kondygnację. Po wschodniej stronie parku dworskiego wzniesiono w latach 80 - tych nowe osiedle mieszkalne - ( III - kondygnacyjne bloki).
Współczesny - Zasadniczy układ folwarku i osiedla czworaków - zachowany, ale poprzez nadbudowę czworaków, wzniesienie wysokiej zabudowy mieszkalnej na wschodnich obrzeżach wsi i lokalizację ogródków działkowych zmieniono charakter pierwotnego układu przestrzennego.

 

8. UKŁAD Czworaków

Tradycyjny dwubudynkowy, określony typem D

Współczesny częściowo zachowany tradycyjny, w większości przebudowany, w części wschodniej zabudowa blokowa, wielorodzinna

 

9. ZABUDOWA

Mieszkalna - typ IV - wielorodzinny budynek mieszkalny, wieloosiowy, wąskofrontowy, ustawiony kalenicowo, pochodzące z pocz. XX w.

Gospodarcza małe budynki inwentarskie, murowane z pocz. XX wieku.

 

10. ZIELEŃ KOMPONOWANA I CMENTARZE

Park przydworski w zespole z dworem usytuowanym typowo między parkiem, a rozległym dziedzińcem gospodarczym. Park położony na wschód i na południe od dwom, naturalistyczny, powstały w połowie XIX wieku w oparciu o miejscowy, istniejący drzewostan. Po 1945 wraz całym założeniem stał się własnością PGR Przybrda. W zachodniej części założenia dworskiego, przy drodze, na wyniesieniu - teren obsadzony strodrzewiem bukowym.

Obsadzenia dróg - droga główna o nawierzchni asfaltowej, obsadzona aleją jesionowe - klonową od strony wschodniej (Drzonowa ) i aleją klonową w kierunku zachodnim - wsi Stępień.

 

11. KRAJOBRAZ

Folwark położony bezpośrednio przy drodze lokalnej Drzonowo - Stępień, obsadzonej drzewami, zlokalizowany na terenie lekko pofalowanym, otoczony polami uprawnymi, obecnie w większości nie użytkowanymi.

 

12. STAN ZACHOWANIA

Układu wsi - historyczny układ przestrzenny folwarku z zespołem czworaków, zmieniony poprzez budowę nowych III - kondygnacyjnych bloków wielorodzinnych we wschodniej części

Układu zagród - zniekształcony poprzez przebudowę historycznych budynków; we wschodniej części bloki mieszkalne

Zabudowy - przebudowane, zniekształcone

Zieleni komponowanej i cmentarzy;

* Park zaniedbany - zanieczyszczony, zieleń nie pielęgnowana – rozrośnięte samosiewy ( na jego terenie wzniesiono obiekty służące potrzebom PGR - u : np. park maszynowy). Duże ubytki w drzewostanie - szczególnie świerkowym.

* Obsadzenia przydrożne - stan alei dobry

 

13. WNIOSKI  KONSERWATORSKIE

Obiekty wpisane do rejestru zabytków

1. Park naturalistyczny, 2 pół. XIX w., nr rej. 1101 z dn. 12.06.1980 r.

 

Obiekty zakwalifikowane do wpisu do rejestru zabytków

1. Dwór mur./rygl. II pół. . XIX w., XXw.

 

ŚWIERSZCZEWO - obiekty w ewidencji

3. Obora folwarczna, mur., ok. 1910 r.,

4. Garaże maszyn rolniczych folwarczne, mur., ok. 1935 r.

5. Silos folwarczny, mur., datowanie ok. 1910 r.