Jesteś tutaj: Strona główna > Gmina > Konkursy dla NGO i innych... > „Funduszu Małych Projektów INTERREG IVA 2009-2011”

Menu

Wyszukiwarka

Newsletter

Aby otrzymywać najnowsze informacje z naszego serwisu wpisz e-mail

„Funduszu Małych Projektów INTERREG IVA 2009-2011”

Wspólne Biuro Funduszu Małych Projektów ogłasza w dniu dzisiejszym tj. 4 stycznia 2010 nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach „Funduszu Małych Projektów INTERREG IVA 2009-2011” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym, do wyczerpania środków (tj. 4 462 500 EUR – środki EFRR). O dofinansowanie należy wystąpić min. 3 miesiące przed planowaną datą rozpoczęcia realizacji projektu.  


Uwaga! W związku długim okresem oczekiwania na umowę w sprawie Funduszu Małych Projektów, do 26 lutego 2010 wyjątkowo mogą być składane wnioski na projekty zrealizowane na własne ryzyko od 19.02.2009.

 

Wszelkich informacji dot. Funduszu Małych Projektów w ramach Interreg IVA udzielają polscy i niemieccy pracownicy Biura FMP/SPF Büro,

adres: Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania,

Al. Wojska Polskiego 164,

71-335 Szczecin

 

tel.: +4891 486 08 23, 434 78 38, 486 29 10 – strona polska

tel.: +4891 487 41 11 – strona niemiecka

fax: +4891 486 24 39
e-mail: fundusze@pomerania.org.plCelem Funduszu jest wzmacnianie pojęcia regionalnej identyfikacji i lepsze poznanie się mieszkańców pogranicza poprzez wspieranie bogatego programu mniejszych imprez kulturalnych oraz aktywności, które trwale wpływają na rozwój strukturalny regionu przygranicznego oraz wspieranie "codziennych" transgranicznych spotkań.

 

W ramach FMP wspierane będą małe przedsięwzięcia służące poprawie współpracy polsko-niemieckiej w zakresie:

- kultura, sport i rekreacja,

- ochrona środowiska i działania proekologiczne,

- wymiana młodzieży,

- zdrowie i integracja społeczna,

- edukacja (np. wspólne warsztaty, seminaria, szkolenia).
 

Łączna pula środków na realizację Funduszu Małych Projektów w latach 2009-2011 wynosi 4 462 500 EUR (środki EFRR) dla wnioskodawców z obszaru województwa zachodniopomorskiego: 3 145 000 mln EUR (EFRR), z Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Brandenburgii: 1 317 500 EUR (EFRR). Następny wniosek zostanie złożony na lata 2012-2015 na porównywalną pulę środków.
 

Całkowity kwalifikowany koszt projektu w ramach Funduszu Małych Projektów może wynosić maksymalnie 25 000 EUR. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego może wynieść maksymalnie 85% całkowitych kosztów projektu. Wkład własny w wysokości 15% należy wnieść w formie pieniężnej. Dodatkowo dla polskich beneficjentów istnieje możliwość współfinansowania wkładu własnego w wysokości 10% całkowitych kosztów projektu z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te nie są jednak gwarantowane i zależą od kondycji finansowej budżetu państwa w danym roku.

 

Do ubiegania się o dofinansowanie uprawnione są organizacjeo charakterze non-profit: jednostki samorządu terytorialnego, ich jednostki organizacyjne, w tym szkoły i ośrodki kultury oraz organizacje pozarządowe. Wnioskodawcy muszą być bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowanie i zarządzanie projektami. Nie mogą występować jako pośrednicy.
Zarówno Wnioskodawca jak i Partner projektu powinien pochodzić z obszaru wsparcia.
Do obszaru wsparcia należą po stronie polskiej następujące powiaty: policki, gryfiński, kamieński, gryficki, goleniowski, stargardzki, pyrzycki, myśliborski, choszczeński, łobeski, białogardzki, drawski, kołobrzeski, koszaliński, szczecinecki, sławieński, świdwiński, wałecki a także Miasto Szczecin, Świnoujście i Koszalin, a po stronie niemieckiej: powiaty Rugia, Północne Pomorze Przednie, Wschodnie Pomorze Przednie, Uecker–Randow, Mecklenburg-Strelitz, Demmin, Uckermark, Barnim, oraz miasta Neubrandenburg, Stralsund i Greifswald.

Wniosek musi być składany przez wnioskodawcę z kraju, w którym będzie się odbywał projekt. Wnioskodawca musi posiadać stabilne i wystarczające źródło finansowania zapewniające środki finansowe do realizacji przedsięwzięcia.

Projekty wspierane w ramach Funduszu Małych Projektów muszą odbywać się przy współpracy i z aktywnym udziałem niekomercyjnego partnera zagranicznego. Dla polskiego wnioskodawcy wymagany jest partner niemiecki, który zasadniczo powinien mieć swą siedzibę na terenie niemieckiej części Euroregionu Pomerania. Dla niemieckiego wnioskodawcy partner powinien mieć siedzibę na terenie polskiej części Euroregionu.

Na naszej stronie internetowej www.pomerania.org.pl w zakładce "materiały do pobrania" znajdą Państwo pakiet dokumentów aplikacyjnych dla wnioskodawców Funduszu Małych Projektów Interreg IVA.